Gość 30.03.2020 18:14

Szczęść Boże

1.Mam pytanie dot. żalu doskonałego. Otóż obecnie nie mogę iść do spowiedzi, więc chciałem wzbudzić w sobie żal doskonały. Potrzeba tutaj mocnego postanowienia przystąpienia do spowiedzi. Otóż mam problem - mam stałego spowiednika (bo jestem skrupulantem). Ale on ma dyżur spowiedziowy tylko w poniedziałki. Zatem jeśli będę mógł pójść już w czwartek, ale ja świadomie odłożę spowiedź na poniedziałek, bo bardzo chcę ją odbyć z moim spowiednikiem, to czy postanowienie pójścia do spowiedzi będzie się liczzyć?


2.Czy do żalu doskonałego potrzeba wcześniej odbyć rachunek sumienia? Czy żal doskonały może być po prostu ogólny?

3. Przy spowiedzi żal mam wzbudzać do każdego konkretnie grzechu ciężkiego, czy wystarczy ogólny żal za wszystkie grzechy nie za każdy konkretny?

4.Czy na spowiedzi każdy grzech ciężki wymaga osobnego postanowienia poprawy?

5. W jakich sytuacjach oprócz braku żalu, postanowienia poprawy, rachunku sumienia, nieszczerej spowiedzi, spowiedź jest nieważna? Bo szukałem w internecie wszystkich takich sytuacji, aby uniknąć nieważnych spowiedzi, a nigdzie nie mogłem znaleźć.

Dziękuję

Odpowiedź:

1. Będzie się liczyć. Parę dni później ze względu na stałego spowiednika nie robi w tym postanowieniu różnicy. Chodzi o to, by nie odkładać spowiedzi nie wiadomo jak długo.

2. Chyba trzeba wiedzieć za co się żałuje. Sądzę tylko, ze jak człowiek chodzi do spowiedzi regularnie, to do poznania swoich grzechów nie potrzebuje robić wielkiego rachunku sumienia. Trochę tez zależy to od tego, ile człowiek ma czasu. Wiadomo, że jeśli jest bardzo bliski śmierci, albo bardzo osłabionych chorobą, to na wielkie rachunki sumienia nie ma czasu...

3. Proszę zrobić jak do spowiedzi.

4. Wystarczy ogólne. Ale zazwyczaj zaleca się, żeby co do najpoważniejszego grzechu podjąć jakieś konkretniejsze postanowienia; żeby na poprawie z tego jednego grzechu skoncentrować się szczególnie. Bo najczęściej jak chce się wszystko na raz, to nic nie wychodzi...

5. Spowiedź może być nieważna tylko z dwóch powodów: zatajenia i braku żalu. Rachunek sumienia jest potrzebny, ale jak człowiek wie czym zgrzeszył nie musi robić nie wiadomo jak wielkiego. Postanowienie poprawy zaś, łącznie z zadośćuczynieniem, są miernikami szczerości żalu.

Warto dodać: miernikiem szczerości żalu jes tteż to, że człowiek idzie do spowiedzi. Znaczy że mu zależy. Można się zastanawiać czy żal jest szczery, jak zostaje do spowiedzi zmuszony. Ot, chce iść do komunii, żeby ludzie nie gadali (np. pogrzeb kogoś bliskiego, ślub itd)

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg