Wolność czy przeznaczenie

Jeśli Bóg wie wszystko, to znaczy że wie także, co zrobię. Gdzie więc miejsce na mój wolny wybór?

Bóg zna przyszłość, ale nikogo do niczego nie zmusza. Po prostu wie, co w swojej wolności wybierzemy. Znając nasze wolne wybory może tak a nie inaczej "zaplanować" różne inne wydarzenia. Ale mimo to nie można powiedzieć, jakoby odbierał nam naszą wolność.

Dla zilustrowania tej tezy proszę sobie wyobrazić następującą sytuację: nauczyciel w grudniu mówi do ucznia, że nie zda do następnej klasy. Jego wypowiedź wynika z obserwacji: uczeń nic nie robi, lekceważy obowiązki; widać, że nie potrafi opanować materiału, ma coraz więcej zaległości. Ów nauczyciel wie, że gdyby uczeń zabrał się za naukę, to nie byłoby problemu. Ale na podstawie doświadczenia przypuszcza, że nic się w tym względzie nie zmieni. Przez pół roku robi wszystko, by zmobilizować go do pracy. Po tym czasie okazuje się, że jednak miał rację. Brak jakiejkolwiek pracy, wagary, kończy się powtarzaniem klasy. Czy można powiedzieć, że nauczyciel spowodował, że uczeń nie zdał do następnej klasy? Nie. Ów młody człowiek był wolny. Mógł się wziąć do nauki. Ale nie chciał. W takim przypadku jego żale na nauczyciela (uwziął się na mnie, już pół roku wcześniej mi zapowiedział, że nie zdam) są po prostu śmiesznym zrzucaniem winy na innych.

Różnica między wiedzą Boga a człowieka na temat przyszłości polega tylko na tym, że człowiek może się pomylić, Bóg wie na pewno. Jesteśmy skłonni winę za nasze złe wybory zrzucać na uprzednią wiedzę Boga. Tymczasem Jego wiedza tak naprawdę do niczego nas nie predestynowała. Cały czas byliśmy wolni...

Zobacz też na stronę:

http://www.nonpossumus.pl/biblioteka/jacek_salij/rozpacz_pokonana/102.php

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • feliceagnes
  12.07.2011 17:08
  Te wszystkie kataklizmy, śmierci małych dzieci, zabijanie tych nienarodzonych to wszystko przypisujemy, że <Bóg tak chciał>. Jeśli ktoś tak myśli to niech się zaraz zapyta <A czemu On tak chciał?>
  Wydaje mi się, że jednak swego rodzaju jakiś
  p l a n jest - Bóg chce nas czegoś nauczyć...uczy nas tak przez wieki, a my jak zamieniamy się ze skałą rozumem i nie chcemy mieć z Nim nic wspólnego...dopóty nie zmądrzejemy dopóki On tak będzie postepował.
 • GE_GHA
  22.09.2012 14:42
  To jak wg. autorów tego tekstu Bóg mógłby nas sadzić? i najważniejsze za co? Za to, że stworzył mnie takiego, że nie moge uzyskać zbawienia? I co bardziej absurdalne stworzył człowieka wiedząc, że ten zgrzeszy."wierny jest Bóg i nie dopuści próby ponad siłę, ale zsyłając próbę, sprawi też, abyście ją znieść mogli" 1 Kor 10,13 A więc jeśli Bóg daje możliwosc zniesienia próby to znaczy, że żadna próba z góry nie jest skazana na niepowodzenie. Równiez ta w ogrodzie Eden. Człowiek mógł wybrać inaczej i Bóg nie wiedział co wybierze, bo wtedy musiałby uczynić szatana na potepienie, a Bóg niczego nie czyni dla śmierci, ale dla życia. Ten artykuł jest zaprzeczeniem Bożej miłosci. Poznajcie Pana, a potem dopiero nauczajcie, bo nauczyciele będą ciężej sądzeni.
 • azyrap
  17.12.2014 23:27
  Przeczytałem wiele wypowiedzi i mam mętlik w głowie co to jest wolna wola? człowiek na to wychodzi że jest między młotem a kowadłem nie żyjesz jak Pan Bóg chce piekło.Próba w ogrodzie Eden nie jedz z tego drzewa bo umrzesz co to jest śmierć pomyślała Ewa i Adam co to jet kara? nie wiedzieli nic jak dzieci trzy letnie pchają łapy wszędzie gdzie popadnie. Bóg stwarzając pierwszego Anioła wiedział już że bezie musiał ludzi zbawiać poprzez swego syna Jezusa Chrystusa, czy Bóg się nudzi okropnie? Bóg ma plany człowiek ich nie może mieć?Bóg stwarzają anioły wiedział że jeden z nich będzie chciał jego stołka czemu go nie ukarał przy wszystkich i nauczki mu nie dał tylko sobie chadza po ziemi i ludzi do złego kusi człowiek by nie zgrzeszył w ogrodzie jak by nie miał go kto kusić sam by na taki głupi pomysł nie wpadł.Mam nadzieje że ktoś mi odpowie i to sensownie na te pytanie i zarzuty wobec Boga.
 • AnnaN
  02.01.2016 10:11
  Kiedyś czytałam wypowiedź, że z wolną wolą jest tak jak z grą w szachy na komputerze. Na każdy Twój ruch komputer ma gotową odpowiedź. Ale to Ty wybierasz w którym kierunku się poruszasz.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.