Bóg Trójjedyny

Jak mam rozumieć prawdę wiary o Trójcy Świętej?

Prawda o Trójcy Świętej jest tajemnicą. Rozum nie potrafi jej do końca ogarnąć. Może tylko starać się ją sobie przybliżyć. Najprecyzyjniej wyjaśnia to Katechizm Kościoła katolickiego. Przytoczmy tu te właśnie te wyjaśnienia (253-256)

Trójca jest jednością. Nie wyznajemy trzech bogów, ale jednego Boga w trzech Osobach: "Trójcę współistotną" . Osoby Boskie nie dzielą między siebie jedynej Boskości, ale każda z nich jest całym Bogiem: "Ojciec jest tym samym, co Syn, Syn tym samym, co Ojciec, Duch Święty tym samym, co Ojciec i Syn, to znaczy jednym Bogiem co do natury" . "Każda z trzech Osób jest tą rzeczywistością, to znaczy substancją, istotą lub naturą Bożą" .

Osoby Boskie rzeczywiście różnią się między sobą. "Bóg jest jedyny, ale nie jakby samotny" (quasi solitarius). "Ojciec", "Syn", "Duch Święty" nie są tylko imionami oznaczającymi sposoby istnienia Boskiego Bytu, ponieważ te Osoby rzeczywiście różnią się między sobą: "Ojciec nie jest tym samym, kim jest Syn, Syn tym samym, kim Ojciec, ani Duch Święty tym samym, kim Ojciec czy Syn" . Różnią się między sobą relacjami pochodzenia: "Ojciec jest Tym, który rodzi; Syn Tym, który jest rodzony; Duch Święty Tym, który pochodzi" . Jedność Boska jest trynitarna.

Osoby Boskie pozostają we wzajemnych relacjach. Rzeczywiste rozróżnienie Osób Boskich - ponieważ nie dzieli jedności Bożej - polega jedynie na relacjach, w jakich pozostaje jedna z nich w stosunku do innych: "W relacyjnych imionach Osób Boskich Ojciec jest odniesiony do Syna, Syn do Ojca, Duch Święty do Ojca i Syna; gdy mówimy o tych trzech Osobach, rozważając relacje, wierzymy jednak w jedną naturę, czyli substancję" . Rzeczywiście, "wszystko jest (w Nich) jednym, gdzie nie zachodzi przeciwstawność relacji" . Z powodu tej jedności Ojciec jest cały w Synu, cały w Duchu Świętym; Syn jest cały w Ojcu, cały w Duchu Świętym; Duch Święty jest cały w Ojcu, cały w Synu" .


W Katechizmie dodano jeszcze:

Święty Grzegorz z Nazjanzu, nazywany również "Teologiem", przekazuje katechumenom w Konstantynopolu następujące streszczenie wiary trynitarnej:
Przede wszystkim strzeżcie tego cennego depozytu, dla którego żyję i walczę, z którym pragnę umrzeć, który pozwala mi znosić wszelkie cierpienia i gardzić wszystkimi przyjemnościami. Mam na myśli wyznanie wiary w Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Dzisiaj powierzam je wam. Przez to wyznanie za chwilę zanurzę was w wodzie i was z niej podniosę. Daję je wam po to, by towarzyszyło i patronowało wam przez całe życie. Daję wam jedno Bóstwo i Potęgę, Jednego istniejącego w Trzech i zawierającego Trzech na różny sposób. Bóstwo bez różnicy substancji czy natury, stopnia wyższego, który podnosi, ani stopnia niższego, który poniża... Nieskończona współnaturalność Trzech nieskończonych. Cały Bóg w każdym z osobna... Bóg Trójjedyny ujmowany jako całość... Nie zacząłem jeszcze myśleć o Jedności, a już Trójca ogarnia mnie swoim blaskiem. Nie zacząłem jeszcze myśleć o Trójcy, a już obejmuje mnie Jedność...

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • gut
  23.02.2011 16:50
  Paul, Twój wywód świadczy o Twojej nie wiedzy o Biblii , historii, archeologii co zaświadcza Twoja notka roku 165 widać, że nie masz kompletnego pojęcia o tym. Powiem Ci jedno to Apostołowie "zrobili" z Jezusa Boga wynika to z analizy tekstów które sami redagowali. ZAPEWNIAM CIĘ!
 • gut
  23.02.2011 16:58
  Rocky, Jezus nie zwątpił w samego siebie , tylko mówił to jako człowiek. Jezus w tym powiedzeniu ukazuję najpotworniejsze, cierpienie jak może człowieka spotkać a no takie, że czasami jak człowieka jak jest "przygnieciony" przykrymi doświadczeniami to ma takie odczucie że nawet Bóg go opuścił, że Bóg jest po stronie tych złych, że milczy. To właśnie wyraża Jezus, to doświadczenie jakie miał Hiob w swej niedoli
 • gut
  23.02.2011 17:59
  Jeszcze taka mała notka. Choć Jezus był bez grzechu, to jak mówi Pismo św. stał się grzechem a przez to że stał się grzechem, Bóg Go "opuścił".
  Wiadomo, że człowiek który dopuszcza się grzechu z tym samym daje Panu Bogu "kosza"
 • BJ Gość
  13.05.2016 21:22
  Z Biblii wynika,ze Trojca to trzy osoby Boskie.Poniewaz kazda z tych osob jest wszechmocna to sprawia,ze staja sie jednym Bogiem pomimo,ze sa trzema roznymi osobami gdyz kazda swoja moca,chwala otacza kazda z pozostalych .Jesli wiec jedna cos czyni czynia to rowniez pozostale dwie.Niemozliwe jest aby czynila cos jedna czego pozostale dwie nie uczynia.Proponuje wyobrazic sobie trzy nieskonczone przestrzenie.Jakkolwiek by one nie byly kazda bedzie zawierac sie w pozostalych dwoch i odwrotnie. Taki jest wlasnie biblijny Bog.Jeden Bog pomimo,ze sa to trzy rozne osoby.
Dyskusja zakończona.