Michał 05.11.2021 16:43
Dzień dobry.
Chciałbym zadać kilka pytań w jednym temacie wyznania wiary.
1. Ile na przestrzeni 2000 lat było wyznań wiary? Do tej pory znałem dwa wyznania. Krótki Skład Apostolski i długie mszalne Credo. Ale dziś się dowiedziałem, że jest też wyznanie papieża Pawła 6 i widzę, że jest ono bardzo rozbudowane, w postaci jakby referatu, z podpunktami. Ile zatem jest wyznań wiary, i czy może odpowiadający wskazać jakiś link (jeśli zna), gdzie można by prześledzić jak te wyznania się rozwijały i przeczytać wszystkie?
2. Wiem, że wyznania wiary powstawały - a w szczególności rozwijały się, będąc poszerzane o kolejne prawdy - z powodu heretyków i herezji. Czy wszystkie zawarte w wyznaniach wiary „poszerzenia w co należy wierzyć”, są na podstawie Pisma Świętego?
3. Nawiązując do pytania nr 2, w wyznaniu krótkim Składu Apostolskiego, w części dotyczącej Pana Jezusa jest wyznanie, że Jezus jest Synem Jedynym Boga. Natomiast w tej wersji Credo mszalnego, dłuższej, jest tu rozwinięcie, że Jezus jest zrodzony z Ojca przed wszystkimi wiekami, i że jest zrodzony a nie stworzony. Czy Pismo w jakiś sposób mówi o tym zrodzeniu, które się odbyło przed wszelkim czasem, w wieczności? Bo z Pisma wiemy o tej dalszej części wyznania wiary, że jest zrodzony z Maryi Panny - lecz dotyczy to zrodzenia w tym świecie, czasie, jako Prawdziwy Człowiek. Natomiast skąd jest znana ta informacja w wyznaniu wiary Credo, o tym przedwiecznym zrodzeniu Pana Jezusa z Boga Ojca (wcześniejszym do zrodzenia z Maryi jako Człowiek, wcześniejszym do przyjęcia Ciała z Maryi Dziewicy)? Skąd jest to nazwane zrodzeniem z Ojca przed wszystkimi wiekami?
4. Zwykle wyznanie wiary - to Credo mszalne długie - jest w każdej części poszerzone względem wyznania krótkiego Składu Apostolskiego. Jednak w jednej części Skład Apostolski krótki, ma coś co zostało odjęte z tego wyznania dłuższego. Chodzi o ten zwrot „zstąpił do piekieł”. W Składzie Apostolskim ten zwrot występuje, natomiast w Credo długim tego zwrotu już nie ma. Dlaczego tak jest?
Dziękuję za odpowiedzi na te pytania.
Z Panem Bogiem.
1. W "Breviarium Fidei" (taka książka z 1987 roku z wypowiedziami doktrynalnymi Kościoła) umieszczono ich 13. Nie wiem ile ich na przestrzeni wieków było. Skład Apostolski i Credo są najbardziej popularne. To pierwsze ze względu na bardzo stare pochodzenie, w przekazie tradycji pochodzące wręcz od Apostołów (stąd nazwa).
2. Kościół zawsze to, czego uczy opiera na Tradycji i Piśmie Świętym, będącym wyrazem najstarszej tradycji Kościoła (Nowy testament to spisana, przynajmniej częściowo, tradycja Kościoła Apostolskiego).
3. Słowo "zrodzenie" w określaniu relacji między Ojcem a Synem jest wyrażeniem biblijnym. Nawiązaniem do Psalmu 97, zacytowanym w kontekście wyjaśnienia kim jest Jezus w Pierwszym rozdziale Listu do Hebrajczyków...
4. Twórcy tych dwóch symboli różne rzeczy uznali za ważne. Stąd owa odmienność.