Catholicus 05.09.2020 08:07

W pytaniu sprzed kilku dni zapytałem, czy grzechem jest uczestniczenie w Mszach Trydenckich, organizowanych przez FSSPX.

Nie odpowiedziano mi na nie.

Z tego co wiem, to z żadnych prawosławnych ekskomuniki nie ściągnięto, bo:

a) ekskomunikę nałożono konkretnie na patriarchę Konstantynopola.

b) po śmierci nie można z nikogo zdjąć ekskomuniki, a nałożyć ją można jedynie na członka Kościoła Katolickiego, więc to co zrobił Paweł VI miało charakter raczej symboliczny.

Z Bractwem Kapłańskim Świętego Piusa X jest inaczej, bo:

a) ekskomunikowano jedynie jego biskupów, nie wszystkich członków.

b) nie uczyniono tego z powodu herezji czy schizmy, a z powodu wyświęcenia biskupów bez zgody Ojca Świętego.

c) zasadność i ważność tej ekskomuniki jest dyskusyjna.

d) Bractwo uznaje i zawsze uznawało zwierzchnictwo Papieża, w przeciwieństwie do prawosławnych.

Prosiłbym o udzielenie odpowiedzi na moje pytanie sprzed kilku dni, czy można uczestniczyć w organizowanych przez nich Mszach i przyjmować u nich ważnie i godziwie sakramenty? Czy bierzmowanie, albo małżeństwo tam zawarte jest ważne i godziwe? Bo Komunia Święta i spowiedź na pewno tak.

Odpowiedź:

W 2009 roku papież Benedykt napisał:

... Fakt, że Bractwo św. Piusa X nie posiada statusu kanonicznego w Kościele, w ostatecznym rozrachunku nie jest umotywowany racjami dyscyplinarnymi, lecz doktrynalnymi. Dopóki Bractwo nie ma statusu kanonicznego w Kościele, także jego szafarze nie pełnią prawnie posług w Kościele. Tak więc trzeba dokonać rozróżnienia między płaszczyzną dyscyplinarną, dotyczącą osób jako takich, a obszarem doktrynalnym, dotyczącym posługi oraz instytucji. Precyzując to jeszcze raz: dopóki nie są wyjaśnione kwestie dotyczące doktryny, Bractwo nie ma żadnego statusu kanonicznego w Kościele, a jego szafarze – nawet jeśli została z nich zdjęta kara kościelna – nie pełnią w sposób uprawniony żadnej posługi w Kościele. ...

Parę lat później papież Franciszek udzieł duchownym bractwa prawa udzielania sakramentu pokuty.

Trzeba jasno powiedzieć, że działając poza struturami diecezji, a jednoczenie nie mając na to - jak zakony - zgody wynikłej ze ścisłego wyznaczenia, co im bez zgody ordynariusza wolno a co nie, przyczyniają się one do nieporządku w Kościele. I ci, którzy w ich nabożeństwach uczestniczą wspierają tę partyzantkę.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg