Dominika 07.01.2011 22:48
Witam serdecznie ;)
Mam problem. Ostatnio w szkole na lekcji religii rozmawialiśmy o przysięgach małżeńskich. Są dwie formuły ;
"Ja ... biorę sobie Ciebie ... za żonę/męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci."
"Świadomy/Świadoma praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuje w związek małżeński z (imię Panny młodej/ Pana młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe."
Chciałabym wiedzieć, jakie są podobieństwa, a jakie różnice pomiędzy tymi przysięgami. Oczywiście wiem, że pierwsza jest mówiona w Kościele, a druga w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale chodzi mi o to, czego się do końca nie zaświadcza w jednej, a co jest zaświadczone w drugiej. Czyli po prostu, niech mi ktoś to wyjaśni ;) Z góry bardzo dziękuję ;)
Hm... Odpowiadający widzi sporo różnic. Nie tylko czysto słownych. Najistotniejszym wydaje się, ze formuła Kościelna jest jest bezwarunkowym ślubowaniem. Nawet Boga prosi się tylko o pomoc w wypełnieniu ślubowania. Druga formuła jest bardzo asekurancka: ja zrobię wszystko. W domyśle: ale jeśli partner nie zrobi, to ja umywam ręce...
J.