Jacho 15.04.2004 23:14

Co prawo Kościelne mówi na temat adoracji krzyza w Wielki Piątek - czy mozna w kościele wystawic do adoracji kilka krucyfiksów czy powinien byc tylko jeden? Czy odprawiane liturgii Wigilii Paschalnej kiedy słońce nie zaszło i jest dosyc widno(godz.18.00) jest poprawne?

Odpowiedź:

Podczas adoracji powinien być tylko jeden krzyż, gdyż domaga się tego czytelność znaku. Takie zalecenie daje "List okólny o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych" Kongregacji Kultu Bożego z 16 stycznia 1988, nr 69. W tym samym dokumencie (nr 78) napisano:
„Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli”. Zasada ta musi być interpretowana ściśle. Przeciwne jej nadużycia i tu i ówdzie praktykowane zwyczaje sprawowania Wigilii Paschalnej o godzinie, w której zwykło się antycypować Mszę niedzielną, zasługują na odrzucenie. Przytaczane przez niektórych powody antycypowania Wigilii Paschalnej, jak np. publiczne niebezpieczeństwo, nie są wysuwane w przypadku nocy Narodzenia Pańskiego lub innego rodzaju zgromadzeń".

Całość dokumentu znajdziesz pod adresem:

http://www.koszalin.ofmconv.opoka.org.pl/czytelnia/triduum01.html

Możesz też zobaczyć TUTAJ

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg