Gość 23.08.2019 15:38

A pytanie odnoście tych cytatów na co one wskazują,czy wskazują jakośc ile ludzi bedzie potepionych;bo je mówili święci(chyba że nie??) ;mają oni nieomylność,czy po prostu mogą wyrazić swoją opinie ??

„Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!” (Mt. 7, 13);

„Bo wielu jest powołanych, lecz mało wybranych” (Mt. 22, 14).

Pewnego dnia św. Jan Chryzostom, głosząc kazanie w katedrze w Konstantynopolu i rozważając te proporcje, nie mógł się powstrzymać przed zadrżeniem z przerażenia i zapytał: „Jak sądzicie, ilu z tej wielkiej liczby ludzi zostanie zbawionych?”. I nie czekając na odpowiedź dodał: non possunt in tot milibus inveniri centum qui salventur, quin et de his dubito (pośród tylu tysięcy ludzi nie znaleźlibyśmy więcej niż setkę tych, którzy są zbawieni, a nawet wątpię, czy byłoby ich stu).
„Tak ogromna liczba nieszczęśliwych dusz zginie” (św. Filip Nereusz);

„Tak, rzeczywiście wielu ludzi będzie potępionych” (św. Benedykt Józef Labre);

„Jak wiele dusz traci niebo i idzie do piekła” (św. Franciszek Ksawery);

„Liczba potępionych potępionych jest nieobliczalna” (św. Weronika Giulani);

„Większa część ludzi wybiera potępienie zamiast kochać Boga wszechmogącego” (św. Alfons Liguori

Odpowiedź:

Te wypowiedzi, podobnie zresztą jak wypowiedzi Chrystusa, są wskazaniem na realność możliwości potępienia. Człowiek może się potępić. Taka prawda. Ale jeśli nie chce tego, zwraca się ku Bogu, próbuje żyć tak jak nakazuje, to Bóg, chcący przecież zbawienia człowieka, raczej go przecież nie odrzuci, prawda?

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg