Gość11 22.06.2015 20:57

Witam, mam kilka pytań dotyczących wiary katolickiej i ewangelickiej.
1. Zazwyczaj szatana przedstawia się, jako istotę z kopytami, ogonem i rogami. Czy są jakieś podstawy biblijne, które uzasadniałyby taki właśnie obraz?

2. Niektórzy parafianie wychodząc po Mszy Świętej czynią znak krzyża wodą święconą z kropielnicy. Czym jest uzasadniony ten rytuał?

3. 1.Jak motywują ewangelicy, fakt że Hostia staje się Ciałem Pana Jezusa tylko w momencie konsekracji, a już po, nim nie jest?
3. 2. Dlaczego ewangelicy nie uznają sakramentu kapłaństwa i pokuty? Czyżby nie mieli w Biblii wypowiedzi Jezusa: "Czyńcie to na moją pamiątkę" i "Weźmijcie Ducha Świętego, którym odpuścicie grzechy...."
Dlaczego więc „duchowieństwo” ewangelickie każe się tytułować per ksiądz ?

4. Czy można śpiewać na początku Mszy świętej (na Wejście) i na Ofiarowanie pieśni maryjne?

5. W jednym dniu można przyjąć dwa razy Komunię Świętą, pod warunkiem, że będzie się na całej drugiej Mszy Świętej. A gdyby tak odwrócić sytuację: jestem na całej pierwszej Mszy Świętej, zaś na drugą się spóźniłem i z przyczyn ode mnie niezależnych dotarłem po Ewangelii. Czy w takim przypadku mogę przyjąć Komunię świętą?

6. Gdzie jest mowa w Piśmie Świętym o tym, że Pan Bóg obdarzył człowieka wolną wolą?

7. Dlaczego tylko Krzyż, a na nim „wiszący” Pan Jezus jest symbolem chrześcijaństwa? Czy naszym symbolem nie powinien być Krzyż czerwoną stułą i/lub Pan Jezus z czerwoną chorągiewką?
Gdyby tak innowierca, kompletnie „zielony” w sprawach chrześcijaństwa próbował dociec, na czym się nasza wiara opiera, doszedłby do (pobieżnego) wniosku, że chrześcijanie czczą jakiegoś proroka, który poświęcił się dla ludzi i za nich umarł na krzyżu. I co dalej??!
Według mnie wizytówką chrześcijaństwa powinien być znak, zwycięstwa nad śmiercią – symbol zmartwychwstania, a nie znak haniebnej, jak na tamte czasy, śmierci. Przecież właśnie Zmartwychwstanie Pana Jezusa jest głównym motywem uczestniczenia w Eucharystii. Jak pisze święty Paweł w Liście do Koryntian: „A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara.”

8. Jak wygląda sprawa dotycząca hierarchii dóbr duchowych i materialnych w odniesieniu do siebie i bliźniego?

9. Załóżmy, że zły człowiek przyszedł do mnie i chce zabić innego człowieka, którego ja ukrywam, to czy jeśli okłamię „zabójcę”, że nie ma u mnie niedoszłej ofiary to popełniłem grzech kłamstwa, czy nie? Dlaczego?

10. Gdzie w Piśmie Świętym jest wzmianka o wolnej woli człowieka?

Z Panem Bogiem.

Odpowiedź:

1. Chyba warto zajrzeć do 16 rozdziału Księgi Kapłańskiej. Czyli TUTAJ

2. Niczym. Zanurzenie ręki w wodzie święconej, by się przeżegnać ma sens przed wejściem do kościoła. Oznacza oczyszczenie z brudu. Przy wyjściu nie ma sensu. No chyba że ktoś rozumuje tak, ze bierze na siebie te wodę, żeby się ochronić przed brudami świata.

3.1. Trzeba by zapytać samych ewangelików. Zdaje się, ze chodzi o podkreślanie znaczenia wiary, a nie materialnych przemian...

3.2. W przytoczonych cytatach nie ma mowy o sakramentach. To wskazanie co uczniowie maja robić, ale nie że to będzie sakrament. Dla protestantów są więc tylko dwa sakramenty: chrzest i Eucharystia... Choć w Nowym testamencie sakramentem nie sa nazywane, bo to słowo łacińskie. Grecy raczej to określają słowem mysterion, tajemnica...

4. W święto maryjne tak.

5. Nie. Za drugim razem trzeba być na całej Mszy. I odwracać tu niczego nie wolno.

6. W Księdze Rodzaju. Gdy mowa o stworzeniu człowieka na obraz i podobieństwo Boga i gdy człowiek sprzeciwia się Bogu przez grzech. Gdyby nie miał wolnej woli nie umiałby zgrzeszyć.

7. W epoce przedkonstattyńskiej chrześcijanie częściej posługiwali się znakiem ryby... A krzyż? Przyjmuje różne formy. Tylko nie bardzo wiem dlaczego miałby być zawsze strojony stuła czy chorągwią. Jeśli to jest po prostu krzyż daje wiele więcej możliwości przedstawienia czym jest. Np. w średniowieczu często był przedstawiany jako drzewo życiu.

8. A konkretnie?

9. Wtedy nie popełniasz grzechu. Nie powiedziałeś prawdy komuś, komu się ona nie należała, bo chciał ją źle wykorzystać.

10. Proszę zajrzeć do punktu 6.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg