Internauta 01.07.2010 17:21
Szczęść Boże,
Mam dwa pytania:
1. Wiem, że Jezus jest obecny w konsekrowanej Hostii do momentu, kiedy przestaje istnieć substancja Chleba. Kiedy ona w zasadzie przestaje istnieć? Czy wtedy, kiedy zachodzą pierwsze procesy trawienne w ślinie i materia Hostii zostaje naruszona i zmienia się ona w lepką masę? Czy jeszcze później? Czy przejmowanie się, że wyplucie pozostających na zębach drobin rozpuszczonej Hostii jest świętokradztwem, jeśli zasadnicza Jej część zostaje połknięta jest zbytnim skrupulanctwem?
2. Czy odpust parafialny jest świętem nakazanym i brak uczestnictwa w Mszy Świętej tego dnia jest grzechem cięzkim?
1. Hostia przestaje być Ciałem Chrystusa, gdy traci postać chleba. Ale w którym momencie to następuje trudno jednoznacznie powiedzieć. Nie jest to jednak wcale poważny problem: hostię trzeba połknąć, a nie wypluć, kiedy zmieni postać. Jeśli tak zrobisz, nie ma mowy o profanacji.
Co do fragmentów, które mogą zostać w buzi... Przepraszam, ale rada może być tylko jedna: nie pluj. A jeśli koniecznie musisz, powstrzymaj się między przyjęciem Komunii a spożyciem jakiegoś posiłku. Wtedy na pewno żadne drobiny Ciała Pańskiego nie zostaną przez Ciebie wyplute.
2. Odpust parafialny nie jest świętem nakazanym. Tyle że zazwyczaj obchodzi się go w niedzielę, a ta, jak wiadomo, świętem nakazanym jest.
J.