zdz 08.05.2024 02:28

Mam 66 lat czy obowiązuje mnie post eucharystyczny? Od jakiego wieku osoby są uważane przez Kościół za będące w wieku podeszłym

Odpowiedź:

W prawie kanonicznym (kanon 919) tak napisano:

§ 1. Przystępujący do Najświętszej Eucharystii powinien przynajmniej na godzinę przed przyjęciem Komunii świętej powstrzymać się od jakiegokolwiek pokarmu i napoju, z wyjątkiem tylko wody i lekarstwa.

§ 2. Kapłan, który tego samego dnia sprawuje dwa lub trzy razy Najświętszą Eucharystię, może przed drugim lub trzecim sprawowaniem coś spożyć, chociażby nie zachodziła przerwa jednej godziny.

§ 3. Osoby w podeszłym wieku lub złożone jakąś chorobą, jak również ci, którzy się nimi opiekują, mogą przyjąć Najświętszą Eucharystię, chociażby coś spożyli w ciągu godziny poprzedzającej.

Ten post, wbrew temu co można znaleźć w internecie, nie ma jakichś ram wiekowych. Obowiązuje każdego, od czasu przyjęcia pierwszej komunii do końca życia. Ramy wiekowe ma za to piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post, post ścisły, w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Zgodnie z rozporządzeniem zawartym w kanonie 1252 KPK  pierwszym "związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia" drugim "wszystkie osoby pełnoletnie (czyli te, które ukończyły 18 lat), aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia".

Podeszły wiek, podobnie jak to, czy ktoś jest chorobą "złożony" czy nie, nie jest jakoś w prawie kanonicznych definiowany. To należy do roztropnej oceny samego zainteresowanego, czasem jego otoczenia. Gdy człowiek ma wątpliwości warto po prostu spytać księdza, np na spowiedzi. A że nie jest - można zajrzeć tam, gdzie sprawy związane z pojęciami dotyczącymi osób fizycznych są wyjaśniane (kanony 96-123 KPK - kliknij TUTAJ).

J.

 

 

 

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg