Master123 12.09.2008 17:28

Mam liturgiczne pytanie... czy podczas Mszy jest możliwość zaśpiewania czytania? Słyszałem ,że tak jeśli jest śpiewana Ewangelia i jeden z ks. mi mówił ,że jest taka możliwość choć ani ja ani on nigdy się z tym nie spotkał. Czy jest gdzieś w internecie nagranie melodii czytania albo chociaż nutki?

Odpowiedź:

W OWMR czytamy tylko:

"Należy więc przywiązywać wielką wagę do śpiewu w celebracji Mszy świętej, z uwzględnieniem mentalności ludów i możliwości każdego zgromadzenia liturgicznego. Chociaż nie zawsze jest konieczne, np. we Mszach codziennych, stosowanie śpiewu we wszystkich częściach z natury swej przeznaczonych do śpiewu, ze wszech miar należy dbać o to, by nie zabrakło śpiewu usługujących i ludu podczas Mszy świętych celebrowanych w niedziele i nakazane święta.

W doborze natomiast części śpiewanych należy przyznać pierwszeństwo elementom ważniejszym, zwłaszcza tym, które winny być wykonywane przez kapłana, diakona albo lektora, z odpowiedziami ludu, lub też wspólnie przez kapłana i lud".

Jak pisał w jednym ze swoich artykułów o. Tomasz Kwiecień, teksty Ewangelii i czytań należą do ostatniego, trzeciego stopnia tego, co się w ogóle powinno podczas Mszy śpiewać...

O ile nam wiadomo, że nie są w Polsce dostępne nuty do śpiewania czytań. No, chyba ze ktoś wie coś więcej na ten temat.

XWL, J.