katecheta z. 26.10.2007 14:00

Pytania
1. Gdzie znajdę informacje na temat ilości wyznawców największych religii świata Buddyzmu, Hinduizmu, Judaizmu, Islamu Chrześcijaństwa a w tym katolików, protestantów, prawosławnych (ostatnio publikowane i w miarę rzetelne)?
2. Co oznacza samo słowo katolicki, jakie jest pochodzenie tego słowa?
3. Zadałem już wam kiedyś pytanie odnośnie przeszkody małżeńskiej a konkretnie chodziło o problem dzieci adopcyjnych. w odpowiedzi dowiedziałem się, że nie ma takiego pytania podczas spisywania protokołu przedmałżeńskiego. Co jednak gdy okaże się (jest to oczywiście mało prawdopodobne, ale jednak możliwe) gdy pobiorą się dwie osoby będące rodzeństwem biologicznym a nie wiedziały o tym. Oczywiście jest tutaj pełna nieświadomość, ale gdy prawda wyjdzie na jaw czy te osoby automatycznie nie są małżeństwem. Czy może zatem Kościół powinien jednak coś zrobić aby taka ewentualność nie nastąpiła?
4. Czy pobranie naniesienia (spermy) do badania lekarskiego, które dokonywane jest poprzez samogwałt należy uznać za grzech?
5. Kiedy, w jaskich latach powstały poszczególne ewangelie. Znajduję coraz to inne daty?

Odpowiedź:

1. Można zajrzeć np. TUTAJ

2. Katolicki, słowo pochodzenia greckiego, znaczy tyle co powszechny.

3. W takim wypadku istnieje droga uznania małżeństwa za nieważne.

4. Zdania teologów moralnych na ten temat bywały podzielone, ale dokumenty Kościoła zdają się raczej wskazywać, ze tak.

5. Nikt nie zna dokładnej daty powstania konkretnej Ewangelii. Ustala sie ją na podstawie różnych przesłanek. Na przykład z faktu, za zapowiedź zburzenia Jerozolimy w Ewangelii Marka jest mało konkretna, a u Mateusza i Łukasza bardziej (jakby opisujący znał już fakty) wnioskuje się, ze ta pierwsza powstała przed, a drugie po 70 roku.

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg