Hmm... Zespół podczas Mszy może grać. Należy jednak chyba zwrócic uwagę, że nie powinien to być występ. Najlepiej, jeśli wierni też potrafią w ten śpiew się włączyć.
Instrukcja Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej po Soborze Watykańskim II w punkcie 29 stanowi:
"Poza organami wolno używać w liturgii innych instrumentów z wyjątkiem tych, które są zbyt hałaśliwe lub nawet przeznaczone do wykonywania współczesnej muzyki rozrywkowej. Wyłącza się z użytku liturgicznego, zgodnie z tradycją, takie instrumenty, jak fortepian, akordeon, mandolina, gitara elektryczna, perkusja, wibrafon itp".
Całość tego dokumentu, a na pewno warto go przeczytać, znajdziesz
TUTAJ Inny dokument, tym razem ogólnokościelny, bo Świętej Kngregacji Obrzędów "Instrukcja o muzyce w świętej liturgii Musicam Sacram" (63-64) stanowi:
"Przy dopuszczaniu i używaniu instrumentów muzycznych należy brać pod uwagę ducha i tradycję poszczególnych narodów. Jednakże to, co według ogólnego przekonania i faktycznego używania odpowiednie jest tylko dla muzyki świeckiej, należy bezwzględnie wyłączyć z wszelkich czynności liturgicznych i ćwiczeń pobożnych.
Wszystkie zaś instrumenty muzyczne dopuszczane do kultu Bożego powinny być używane w ten sposób, by odpowiadały świętości obrzędów, dodawały blasku kultowi Bożemu i służyły zbudowaniu wiernych".
I dalej, co bardzo ważne:
"Akompaniament na instrumentach muzycznych podtrzymuje śpiew, ułatwia udział w czynnościach liturgicznych i przyczynia się do głębszego zjednoczenia zgromadzonych wiernych. Nie powinien on jednak do tego stopnia zagłuszać śpiewu, że słów nie można zrozumieć. Gdy zaś kapłan lub ktoś z asysty wymawia głośno wyznaczony dla siebie tekst, wówczas instrumenty milczą".
Całość rego dokumentu znajdziesz
TUTAJ Możesz jeszcze zajrzeć do artukułów omawiających tę kwestię, a także poruszających znaczenie muzyki i śpiewu podczas liturgii. Kliknij
TUTAJ i
TUTAJ Nie zawadzi też zajrzeć do dyskuji, jaka toczy się na Katoliku: kliknij
TUTAJ J.