Gość 13.11.2013 16:11

Wiem, ze slub koscielny jednostronny z innowierca jest mozliwy za sprawa pewnej deklaracji ze strony niekatolickiej. Jak sama nazwa mowi slub jest jednostronny,czyli liczy sie tylko dla strony katolickiej. Wobec tego strona niekatolicka w tym wypadku muzulmanin chce rowniez zawrzec "slub" w swojej religii. Rozmawiajac z Imamem dowiedzialam sie, ze slub muzulmanski nie liczy sie dla strony katolickiej.Jest on rowniez jednostronny. Poza tym nie jest to sakrament tylko umowa malzenska wrazie rozwodu.Nie przysiega sie na nic i nie przysiega sie tez "...i ze cie nie opuszcze az do smierci." Wobec tego moje pytanie: Czy jest mozliwosc zawarcia malzenstwa w obu religiach,tak aby kazda ze stron nie zyla w grzechu?Prawo kanoniczne odnosi sie tylko do slubow jednostronnych w Chrzescijanstwie. Niestety nic nie jest napisane na temat slubu muzulmanskiego.
Drugie pytanie to: Czy jezeli zdecyduje sie na slub muzulmanski,czy moge wtedy przystapic do Komunii? Czy nadal zyje w grzechu,tak jak mi to powiedzial Imam?

Odpowiedź:

Do ważnego zawarcia małżeństwa trzeba zgody obu stron wyrażonej w odpowiedniej formie (w obecności świadka urzędowego - kapłana i dwóch innych świadków). Oczywiście w przypadku ślubu z osobą wyznającą inną religię trzeba też dyspensy. Można ją otrzymać także od zachowania formy kanonicznej, ale o ile zachowuje się jakąś formę publiczną zawarcia małżeństwa. Podejrzewam więc, że zwykły kontrakt to za mało.

Nie bardzo rozumiem czemu piszesz o ślubie jednostronnym. Nie ma czegoś takiego. Skoro małżeństwo wymaga zgody obu stron, ślub jednostronny byłby nieważny. Ale możecie zawrzeć ślub w kościele, a potem zarejestrować go u imama. To chyba nie problem?

Gdyby ktoś zdecydował się tylko na ślub muzułmański w świetle prawa kościelnego byłby on nieważny. Więc i ewentualna komunia  - świętokradzka.

J.

 

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg