Marysia 04.08.2009 07:04

Szczesc Boze!

Moje pytanie dotyczy Sakramentu Chrztu Swietego.

Zalozmy, ze matka dziecka jest mloda, wyznania katolickiego jednakze jest po rozwodzie cywilnym. Nie ma raczej szans na stwierdzenie niewaznosci malzenstwa, gdyz w momencie jego zawierania, jej maz byl ok, dopiero potem okazalo sie jaki jest naprawde (rozwod z winy meza). Matka jednak chce pielegnowac wiare i za przyzwoleniem Kosciola praktykuje i uczeszcza do Komunii Swietej. Po jakims czasie kobieta poznaje mezczyzne, obcokrajowca, bardzo dobrego czlowieka ale nie katolika i nawet nie ochrzczonego. Kochaja sie i jest im ze soba dobrze. Po jakims czasie zawieraja zwiazek malzenski, cywilny. Kobieta nadal chodzi do kosiola ale juz nie uczeszcza do Komunii Swietej. Po jakims czasie rodzi im sie dziecko i chca je ochrzcic. Czy jest to w tej sytuacji mozliwe?

Dziekuje za odpowiedz!
M.

Odpowiedź:

Tak. Zazwyczaj nie czyni się przeszkód w ochrzczeniu dziecka osobom, które nie bardzo mogą zmienić swoja sytuację. Skoro jest przeszkoda do zawarcia małżeństwa, nie można jego zawarcia wymagać. Byle przynajmniej jedno z rodziców deklarowało, że chce dziecko wychowywać po katolicku...

Co do ważności pierwszego małżeństwa.... To, ze zły charakter męża wyszedł na jaw po zawarciu małżeństwa nie zawsze świadczy o tym, ze małżeństwo zostało ważnie zawarte. Pewne poważne mankamenty mogły istnieć wcześniej, ale przez zakochaną kobietę nie zostały zauważone. Czasem warto porozmawiać z kimś, kto wie trochę więcej na temat powodów orzekania o tym, ze małżeństwa faktycznie nie było.

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg