Jarek 06.10.2011 07:23

Sczęść Boże

Czy Odpust Parafialny obchodzony w dzień powszedni (jest tak w mojej aktualnej parafii, a także w mojej poprzedniej parafii - choć tu zewnętrzna Uroczystość Odpustowa jest obchodzona w niedzielę, to jednak we właściwe święto odpustowe, jeśli wypadnie w tygodniu, są dodatkowe Msze Św.) jest "obowiązkowy"? Tzn. czy w tym dniu należy powstrzymać się od niekoniecznych prac i uczestniczyć we Mszy Św. (nie chodzi mi o to, że np. nie chce mi się iść na Mszę Św. w taki dzień, bo chcę w takim dniu we Mszy Św. uczestniczyć)?
Pytam dlatego, że w internecie znalazłem (na stronach jakichś parafii, w ogłoszeniach parafialnych) informację, że w tym dniu należy (lub powinno się, czy zachęca się) powstrzymać od niekoniecznych prac i uczestniczyć we Mszy Św. Także w mojej aktualnej parafii ksiądz powiedział, że jest to święto dla parafii rangi Wielkanocy lub Bożego Narodzenia.
Jest to dla mnie bardzo ważna sprawa (szczególnie, jesli chodzi o te prace, bo, jak pisałem wyżej, chcę w takim dniu uczestniczyć we Mszy Św. w miarę możliwości).

Bóg zapłać za odpowiedź
Pozdrawiam
Jarek

Odpowiedź:

Odpust nie jest w prawie kanonicznym wymieniany jako dzień, w którym koniecznie trzeba uczestniczyć we Mszy Świętej. Oprócz niedziel obowiązek ten istnieje dziś w Polsce w dni ustawowo wolne od pracy, bo wszystkie ważne uroczystości katolickie zyskały ten status w ostatnich latach. To Boże Narodzenie, Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia), Uroczystość Objawienia Pańskiego, Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych. Uroczystość Wniebowstąpienia przeniesiono na niedzielę po czwartku, w który do tej pory wypadała. Z innych uroczystości nakazanych w prawie ogólnokościelnym w Polsce zrezygnowano - św. Józefa, św. Piotra i Pawła, Niepokalane Poczęcie....

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg