alka 26.01.2011 09:44

1.moja koleżanka żyje w związku z żonatym mężczyzną - kiedy ja doradziłam jej, by walczyła o tę miłość, również popełniłam grzech ?
2. czy oddanie nerki bliskiej osobie jest grzechem ? gdy za życia matka, ojciec, brat lub siostra oddadzą nerkę by ratować życie ?
3. czy noszenie zgody na pobranie naszych narządów po śmierci jest grzechem ?

Odpowiedź:

1. Doradzając drugiemu zło ma się współudział w jego grzechu...

2. W Karcie Pracowników Służby Zdrowia (85-86), wydanej w 1995 roku przez Papieską Radę ds. Służby Zdrowia czytamy:

Przeszczepy homoplastyczne, to znaczy takie w których pobranie jest dokonywane na jednostce tego samego rodzaju co biorca, są uprawnione przez zasada solidarności, która jednoczy istoty ludzkie i przez miłość, która dysponuje do daru wobec cierpiących braci.

« Z pojawieniem się przeszczepów narządów, zapoczątkowanych przez transfuzje krwi, człowiek znalazł sposób ofiarowania części siebie, swojej krwi i swojego ciała, by inni mogli nadal żyć. Dzięki nauce i formacji zawodowej oraz poświęceniu lekarzy i pracowników służby zdrowia... pojawiają się nowe i wspaniałe wyzwania. Jesteśmy wyzwani, by miłować naszego bliźniego na nowe sposoby; mówiąc językiem ewangelicznym, miłować "aż do końca" (J13, l), nawet jeśli w pewnych granicach, które nie mogą być przekroczone, granicach postawionych przez samą naturą ludzką ». Pobranie narządów w przeszczepach homoplastycznych może następować od dawcy żywego lub zmarłego.

W pierwszym przypadku pobranie jest uprawnione pod warunkiem, że chodzi o narządy, których pobranie nie zakłada poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia dla dawcy. « Osoba może dać tylko to, czego może pozbawić się bez poważnego niebezpieczeństwa dla własnego życia lub tożsamości osobowej, oraz ze słusznej i proporcjonalnej racji ».

3. Zgoda na pobranie władnych narządów po śmierci jest uważana za dobry czyn...

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg