Gość V 10.01.2011 18:12
Szczęść Boże
Przebywam w Niemczech. W kościele są tutaj czasem organizowane modlitwy prowadzone przez osoby świeckie z Komunią Świętą (Wort-Gottes-Feier mit Kommunionausteilung). Zasadniczą różnicą w stosunku do Mszy Świętej jest to, że nie ma podczas nich liturgii eucharystycznej, ale świeccy rozdają Komunię Świętą.
Wszystkie inne rytuały i modlitwy są takie same jak podczas Mszy Św. (z wyjątkiem tego, że prowadzący takie modlitwy nie całują ołtarza oraz na końcu nie udzielają Bożego Błogosławieństwa, a jedynie wykonują znak krzyża). Świeccy czytają natomiast ewangelię
i głoszą kazania. Prowadzące takie modlitwy osoby świeckie, podobnie jak kapłan podczas Mszy Świętej, procesjonalnie wchodzą z zakrystii z ministrantami i na rozpoczęcie dzwonią dzwonkiem wiszącym obok zakrystii.
Czy uczestnictwo w takiej wzorowanej na Mszy Świętej modlitwie prowadzonej przez osoby świeckie można uznać za spełnienie obowiązku uczestnictwa w niedzielnej czy też świątecznej Mszy Św?
2. W Niemczech większość ministrantów posługujących podczas Mszy Św. to dziewczęta, a w Polsce posługują raczej sami chłopcy.
W Niemczech Komunię Świętą (także podczas Mszy Św.) rozdają osoby świeckie (w tym kobiety) w cywilnych ubraniach, a w Polsce spośród osób świeckich tylko szafarze w specjalnych strojach.
W Niemczech osoby świeckie mogą czytać ewangelie i głosić kazania, a w Polsce byłoby to nie do pomyślenia.
W Niemczech przy ołtarzu oprócz ministrantów są osoby świeckie, które piją wino z tego samego kielicha co kapłan. Później wraz z księdzem rozdają Komunię Św.
W Niemczech Komunii Św. udziela się z reguły na rękę. Tylko nieliczne osoby przyjmują do ust. Trzeba w takim przypadku pokazać palcem wskazującym w kierunku otwartych ust, bo rozdający Komunię Św. nie są do tego przyzwyczajemi.
Jakie przepisy regulują co jest dozwolone, a co nie? Czy są to przepisy inne w każdym kraju?
Tutaj w Niemczech jeden z księży zawsze całuje ołtarz (nowy, posoborowy) tyłem do ludzi.
Czy jest to dozwolone w świetle przepisów liturgicznych?
3. Jak powinien wyglądać napis na drzwiach pisany w Święto Trzech Króli?
K+M+B 2011 czy może C+M+B 2011? Od czego to ma być skrót (imion Trzech Króli czy może
od Christus mansionem benedicat)?
W Niemczech zwykle pisze się:
20*C+M+B*11.
1. Nie jest to Msza, a nabożeństwo. Dzieje się tak zapewne dlatego, że nie ma księdza, który mógłby Mszę odprawić. Więc nie ma tu winy tego, który nie uczestniczy w Mszy. W tym wypadku na pewno to nabożeństwo zastępuje obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Eucharystii...
2. Wszystkie (ważniejsze) zasady dotyczące odprawiania Mszy reguluje Ogólne wprowadzenie do Mszału rzymskiego. Zobacz TUTAJ. Do tych ogólnych zasad konkretne przepisy, tam gdzie dostosowania są możliwe, może wydać episkopat - dla całego kraju, albo poszczególny biskup.
Nie ma problemu, by dziewczyny były ministrantkami. W Polsce na pewno tak jest w diecezji opolskiej. Nie ma też obowiązku, by szafarze chodzili w albach. Kobiety mogą być szafarzami. Nie wolno świeckim podczas Mszy czytać Ewangelii i głosić kazań. Ale jeśli biskup się zgodzi, bo brakuje księży - to podczas nabożeństw o których piszesz, na pewno mogą to robić. Wolno też, jeśli zgodzi się biskup, przyjmować Komunię na rękę.
Nie jest natomiast dopuszczalne, by wierni - nawet jeśli są nadzwyczajnymi szafarzami Komunii - sami brali sobie Komunię. Nawet jeśli pija z kielicha, potrzebny jest co najmniej gest podania tego kielicha. Przez wiele wieków nikt, nawet kapłan, sam nie udzielał sobie Komunii. To chyba był dobry zwyczaj. POkazywał, ze Komunia jest łaską, darem, a nie czymś, co się należy i można sobie samemu wziąć...
3. Napis kolędowy powinien zaczynać się od C. Ale nie jest to sprawa aż tak bardzo istotna... A sam skrót jest wieloznaczny. Oznacza i to, ze Chrystus błogosławi mieszkania albo małżeństwo, albo imiona mędrców. I w tym tkwi jego urok ;)
J.