Gela 17.12.2010 23:44
W kwestii postu eucharystycznego jest stwierdzenie, że chorzy oraz CI, KTÓRZY SIĘ NIMI OPIEKUJĄ mogą przyjąć Komunię św. pomimo niezachowania godziny postu. Rozumiem, jeśli zwolniony z postu jest chory, ale dlaczego dotyczy to również opiekunów i kogo w zasadzie? Matkę przy chorym dziecku czuwającą ciągle, która jest osłabiona i właśnie coś zjadła niechcący (albo "chcący?") czy też pielęgniarkę w szpitalu, która świadoma w/w zapisu przyszła na dyżur i z premedytacją przed Mszą św "pałaszuje" śniadanie?
Tu raczej chodzi o sytuację, kiedy opiekun chorego nie może dokładnie przewidzieć, kiedy ksiądz przyjdzie z Komunią - przychodzi w godzinach od - do. Albo w sytuacji, gdy chory musi jeść regularnie. Albo gdy nie ma wpływu na to, kiedy zje... Zresztą kanon brzmi:
§ 1. Przystępujący do Najświętszej Eucharystii powinien przynajmniej na godzinę przed przyjęciem Komunii świętej powstrzymać się od jakiegokolwiek pokarmu i napoju, z wyjątkiem tylko wody i lekarstwa.
(...)
§ 3. Osoby w podeszłym wieku lub złożone jakąś chorobą, jak również ci, którzy się nimi opiekują, mogą przyjąć Najświętszą Eucharystię, chociażby coś spożyli w ciągu godziny poprzedzającej.
J.