Anne 21.06.2010 15:28

Jeśli spowiednik zdradzi tajemnicę spowiedzi, jest ekskomunikowany. A co jeśli ta wiadomość, którą usłyszał, się rozniesie; czy jeśli wtedy ktoś opowie komuś, że słyszał to i to, też jest ekskomunikowany? Moje pytanie jest bardzo teoretyczne; chodzi mi o to czy przepisy o ekskomunice trzeba traktować bardzo ściśle - np. zdradzenie tajemnicy spowiedzi dotyczy tylko kapłana, ewentualnie np. tłumacza, który tłumaczył spowiedź? Czy jeśli ktoś inny, kto dowiedziałby się czegoś od spowiednika i rozpowszechniałby to, też by zaciągnął ekskomunikę? A ci, którzy by tego słuchali?

Załóżmy, że kardynał zdradziłby tajemnicę dotyczącą konklawe. I byłoby to rozpowszechnione w telewizji. Czy ci, którzy by to rozpowszechniali, zaciągnęliby ekskomunikę? Czy ci, którzy oglądaliby te media?

Odpowiedź:

1. W prawie czytamy (KPK 1388)

§ 1. Spowiednik, który narusza bezpośrednio tajemnicę sakramentalną, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zastrzeżonej Stolicy Apostolskiej. Gdy zaś narusza ją tylko pośrednio, powinien być ukarany stosownie do ciężkości przestępstwa.

§ 2. Tłumacz i inni, o których w kan. 983, § 2, którzy naruszają tajemnicę, powinni być ukarani sprawiedliwą karą, nie wyłączając ekskomuniki.

O innych, którzy wyjawiają tajemnicę spowiedzi w prawie nie napisano, jakoby zaciągali jakieś kościelne kary. Oczywiście jest to złem, grzechem. Bo w takich sprawach na pewno trzeba milczeć. Wbrew temu co się mówi w mediach, często jesteśmy zobowiązani do zachowania czyichś tajemnic, sekretu. Ale jakieś dodatkowej kary za to się nie przewiduje. Pewnie dlatego, że jeśli informacja nie pochodzi od spowiednika czy tłumacza, łatwo zaprzeczyć. Z małym wyjątkiem.

Kara ekskomuniki natomiast, zgodnie z dekretem Kongregacji Nauki Wiary z23 1988, obejmuje każdego, kto spowiedź nagrywa czy utrwala w jakiś podobny sposób..

"Kongregacja Nauki Wiary w celu ochrony świętości Sakramentu Pokuty oraz dla obrony praw szafarzy i wiernych chrześcijan związanych z tym Sakramentem, dotyczących znaku sakramentalnego i innych tajemnic połączonych ze Spowiedzią, na mocy specjalnej władzy udzielonej przez najwyższy autorytet Kościoła (Kan. 20), postanowiła, że:

Niezmiennie pozostaje w mocy przepis Kan. 1388, że ktokolwiek nagrywa przy pomocy jakiegokolwiek urządzenia technicznego to, co w Spowiedzi sakramentalnej, prawdziwej lub symulowanej, własnej lub kogoś innego, jest mówione przez spowiednika lub przez penitenta, czy upowszechnia to za pośrednictwem środków masowego przekazu, popada w ekskomunikę latae sententiae".

Małe wyjaśnienie: Kongregacja powołuje się na kanon 1388, § 2. Dokładniej, chodzi o owych "innych" z kanonu. 983, § 2...

2. Karę zaciąga zawsze winowajca. Nie ci, którzy są biernymi świadkami jego winy.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg