teolog 22.04.2010 16:52
Mamy nowego proboszcza na parafii. W święta Wielkanocne czekała nas niespodzianka: na ołtarzu poza figurą Zmartwychwstałego pojawił się nowy "symbol" wielkanocny - talerzyk z barankiem z ciasta posypanym cukrem pudrem w otoczeniu pisanek. Mam pytanie: czy tak wolno? Wiem o trzech symbolach Wielkanocy: figura Zmartwychwstałego, Paschał i czerwona stuła na krzyżu. Proboszcz reaguje bardzo nerwowo za każdym razem gdy zwraca mu się uwagę i nie pozwala baranka zdjąć. Co zrobić w takiej sytuacji? Przymykać na to oko? Dodam, że to nie jedyne jego zachowanie, które śmiało można nazwać nadużyciem liturgicznym.
We Wprowadzeniu Ogólnym do Mszału Rzymskiego czytamy: (305-308)
"W przyozdabianiu ołtarza trzeba zachować umiar.
W okresie Adwentu należy zdobić ołtarz kwiatami z umiarem odpowiadającym charakterowi tego czasu, bez uprzedzania pełnej świątecznej radości płynącej z Narodzenia Pańskiego. Zakazuje się przyozdabiać ołtarza kwiatami w okresie Wielkiego Postu. Wyjątek od tej zasady stanowią: Niedziela Laetare (4. niedziela Wielkiego Postu), uroczystości i święta.
Dekoracja kwiatowa zawsze winna być umiarkowana. Radzi się ją umieszczać nie na mensie ołtarza, ale raczej obok niego.
Na mensie ołtarza bowiem można umieszczać tylko te przedmioty, które są konieczne przy sprawowaniu Mszy świętej, to znaczy: Ewangeliarz od początku celebracji aż do ogłoszenia Ewangelii; od przygotowania darów do puryfikacji naczyń: kielich, patenę, puszkę, jeśli to konieczne, korporał, puryfikaterz, palkę i mszał.
W sposób dyskretny można w razie potrzeby umieścić na ołtarzu przyrządy wzmacniające głos kapłana.
Świeczniki, które są wymagane przy poszczególnych czynnościach liturgicznych dla podkreślenia szacunku i uroczystego charakteru celebracji (por. nr 117), należy umieścić na ołtarzu lub obok niego, uwzględniając strukturę ołtarza i prezbiterium. Należy odpowiednio wkomponować je we wnętrze, przy czym nie powinny przesłaniać wiernym ołtarza, by łatwo można było widzieć, co się na ołtarzu czyni i co na nim się składa.
Podobnie na ołtarzu lub obok niego należy umieścić krzyż z wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego, dobrze widoczny dla zgromadzonych wiernych. Wypada pozostawić ten krzyż przy ołtarzu także poza czasem sprawowania liturgii, aby przypominał wiernym zbawczą mękę Pana".
Jak z powyższego wynika na ołtarzu nie powinny stać żadne zbędne przedmioty. Z drugiej strony nie jest to wyraźnie zakazane.
J.