Jacek 09.04.2009 22:49

Jacek

Dobry wieczor.

Pozwole sobie wrocic do mojego pytania :

>>
W skladzie apostolskim mowimy "zstapil do piekiel", ktorego to stwierdzenia nie ma w nicejsko-konstantynopolskim wyznaniu wiary. Na czym opiera sie, badz skad sie bierze to stwierdzenie ? Nie pytam sie o to jak je nalezy rozumiec, lecz skad sie wzielo.

Odpowiedź:
Skład Apostolski jest starszy niż wyznanie nicejsko-konstantynopolitańskie. Należałoby więc raczej zapytać, dlaczego stwierdzenie o zstąpieniu Jezusa do piekieł nie znalazło się w tym drugim...

J.

Odpowiedź:

Skład Apostolski - wedle Tradycji - powstał tak, że każdy z Apostołów dodał jeden artykuł wiary. Jest ich w sumie 12. Jeśli chodzi Panu o biblijne podstawy tej wiary (a Tradycja nie wystarcza) to trzeba zajrzeć do 1 listu św. Piotra (3, 18-20). Czytamy tam:

Chrystus bowiem również raz umarł za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was do Boga przyprowadzić; zabity wprawdzie na ciele, ale powołany do życia Duchem. W nim poszedł ogłosić [zbawienie] nawet duchom9 zamkniętym w więzieniu, niegdyś nieposłusznym, gdy za dni Noego cierpliwość Boża oczekiwała, a budowana była arka, w której niewielu, to jest osiem dusz10, zostało uratowanych przez wodę.

J.