Tomasz Olearnik
05.01.2009 07:08
Witam,
Aby umożliwić uczestnictwo w niedzielnej Mszy Św. osobom, które fizycznie w niedzielę nie mogą z różnych przyczyn (praca, wyjazd) być w kościele - możliwe jest uczestnictwo w sobotniej wieczornej liturgii.
Jak się ma taka sprawa w odniesieniu do świąt zniesionych - np. w przypadająca jutro Uroczystość Objawienia Pańskiego, czy jakiekolwiek inne święto zniesione przypadające w dzień roboczy?
Porządek Mszy Św. w ten dzień w połączeniu z pracą nie daje możliwości uczestnictwa w nabożeństwie, zatem czy nieuczestniczenie we Mszy z w/w powodu jest zaniedbaniem, a zatem i grzechem?
A może - tak jak w soboty - odprawiana Msza w przeddzień jest równoważna tej świątecznej?
A jeśli tak - to co wtedy, gdy w przeddzień święta zniesionego przypada np. niedziela?
Pozdrawiam i liczę na odpowiedź, Tomasz Olearnik.
Odpowiedź:
W prawie kanonicznym czytamy:
Kanon 1247 - W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.
Kan. 1248 § 1. - Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.
Czyli zasada dotyczy nie tylko niedziel, ale w ogóle uroczystości nakazanych. I to nie tylko w sytuacji, gdy uczestnictwo w sam dzień świąteczny jest niemożliwy.
Co robić, gdy następują po sobie dwie uroczystości nakazane? Teoretycznie to, czy wieczór należy zaliczyć do owego dnia czy traktować jako przeddzień uroczystości rozstrzyga tabela pierwszeństwa dni liturgicznych. W praktyce należałoby w te dwa dni (+poprzedzajacy wieczór) dwa razy zjawić się w kościele...
J.