Loslau 14.09.2008 20:49

1) Czy paliusz którego do czasu zmiany używał Ojciec Święty Benedykt XVI mógł by być używany przez biskupa diecezjalnego. Nie chodzi konkretnie o ten paliusz ale o kształt

2)Kan. 555 -§ 4. Dziekan ma obowiązek wizytować parafie swojego rejonu w sposób określony przez biskupa diecezjalnego.
Czyli wizytacja ta może być taka sama jak przeprowadzona przez biskupa diecezjalnego??

3)Czy w Kościele jest jakiś dzień w który wierni mogą przynosić przedmioty do poświęcenia. Jeśli tak to kiedy?

Bóg zapłać.

Odpowiedź:

1. Używanie paliusza to przywilej metropolity. Może go używać wyłącznie na terenie swojej archidiecezji. Zasadniczo jest nim paliusz poświęcony i wręczony podczas uroczystej celebry w bazylice św. Piotra. Więc o jego kształcie decyduje Stolica Apostolska.

2. Zasadniczo dziekan wizytuje kancelarię parafialną i sprawdza, czy proboszcz we właściwy sposób zarządza majątkiem Kościoła. Uroczysta forma wizytacji zarezerwowana jest dla biskupa diecezjalnego. Dziekan może przeprowadzić ją w sposób uroczysty na mocy specjalnego indultu. Podobnie zresztą jak biskup pomocniczy. Nie wizytuje parafii z mocy prawa, ale na mocy władzy, udzielonej mu przez ordynariusza.

3. Zasadniczo nie praktykuje się czegoś takiego, choć Księga Błogosławieństw zaleca, by poświęcenia dokonywać uroczyście, w czasie specjalnego nabożeństwa lub w czasie Eucharystii.

WL.


Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg