Gryzelda
06.01.2008 14:29
Szczęść Boże!
1) w mojej parafii w okresie bożonarodzeniowym podczas Mszy zamiast "Chwala na wysokości" spiewana jest kolęda Gdy się Chrustus rodzi, a zamiast Wierze spiewamy Aniol Pasterzom mowil (w tym czasie sadze ze kaplan szeptem odmawia Chwala i Wierze) czy przepisy (OWMR) dopuszczaja taka zamiane?
2) 20 stycznia (to juz okres zwykly) podczas niedzielnej Mszy ZAMIAST kazania maja sie odbyc jaselka bozonarodzeniowe wystawiane przez dzieci z klas 1-3 podstawowki (a wiec zapewne nieco infantylne przedstawienie) ma to byc "prezent" na dzien babci i dziadka. czy dopuszczalne jest organizowanie czegos takiego w czasie Mszy zamiast kazania i do tego juz w okresie zwyklym? osobiscie uwazam ze z homilii mozna wyniesc jakas duchowa korzys a z jaselek przedstawianych przez takie male dzieci nie za bardzo...
3)jesli wymienione przeze mnie sytuacje sa naduzyciami liturgicznymi to co powinnam zrobic? nie chce wyjsc na czepialska, takiego faryzeusza dla ktorego wazne sa tylko przepisy a jednak zalezy mi na tym by do naduzyc nie dochodzilo... co mam zrobic?
pozdrawiam
Odpowiedź:
Zastępowanie Chwała na wysokości Bogu kolędą jest sprzeczne z zasadami sprawowania liturgii (Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego 53). Tyle że tradycyjnie coś takiego się gdzieniegdzie jeszcze stosuje, bo dawniej tak robiono. Pomysł, by homilię zastąpić jasełkami wydaje się odpowiadającemu już zupełnie niedorzeczny. Bo liturgia to nie szopka. Przepisy liturgiczne w ogóle takiej sytuacji nie przewidują. w OWMR czytamy:
65. Homilia będąca częścią liturgii, jest bardzo zalecana: stanowi bowiem pokarm konieczny dla podtrzymania chrześcijańskiego życia. Winna być wyjaśnieniem jakiegoś aspektu czytań Pisma Świętego albo innego tekstu spośród stałych lub zmiennych części Mszy danego dnia, z uwzględnieniem zarówno obchodzonego misterium jak i szczególnych potrzeb słuchaczy.
66. Homilię winien z zasady wygłosić kapłan celebrujący. Może on ją zlecić kapłanowi koncelebrującemu lub niekiedy, zależnie od okoliczności, także diakonowi, nigdy zaś osobie świeckiej 65. W szczególnych przypadkach i ze słusznej przyczyny homilię może wygłosić także biskup lub prezbiter, który uczestniczy w celebracji, choć nie może koncelebrować.
W niedziele i obowiązujące święta homilię należy głosić we wszystkich Mszach sprawowanych z udziałem ludu; można ją opuścić jedynie z bardzo ważnego powodu. Bardzo zaleca się głoszenie homilii w innych dniach, zwłaszcza w dniach powszednich Adwentu, Wielkiego Postu i Okresu Wielkanocnego, a także w innych dniach świątecznych i przy innych okazjach, w których wierni liczniej gromadzą się w kościele.
Zaleca się zachowanie po homilii krótkiej chwili milczenia.
Co zrobić? Można delikatnie zwrócić proboszczowi uwagę. Bo to on odpowiada za całokształt życia religijnego w parafii.
J.