Szukam 21.08.2007 15:20

Na jakiej podstawie KK uważa że upicie się (takie bardzo konkretne) jest grzechem? Czy jest o tym mowa w Piśmie Świętym? Czy osąd KK opiera się po prostu na tym że jest to czyn powszechnie uznawany za zły?

I drugie pytanie? Czy Ksiądz może spowiadać będąc po wypiciu minimalnej ilości alkoholu (powiedzmy jednego piwa)? Niby nic ale... Czy może? Jeśli nie to to pytanie nasuwa kolejne: Czy Ksiądz może w ogóle spożywać jakiekolwiek ilości alkoholu (nawet to jedno małe piwo w jakimś stopniu wpływa na koncentrację)? Może przecież zdarzyć się sytuacja taka że ksiądz wieczorem wypija jedno piwo przed snem a zaraz później jest wzywany do umierającego który prosi o spowiedź świętą a w okolicy nie ma innego kapłana. Czy przez to wypite piwo, po którym księdzu który rzadko pije już może być "wesoło", człowiek umierający ma cierpieć całą wieczność?

Odpowiedź:

1. Do czego prowadzi pijaństwo wiadomo. To (kolejność przypadkowa) szkodzenie sobie na zdrowiu, sprowadzanie na siebie niebezpieczeństwa popadnięcia w nałóg, pozbawienie się na jakiś czas używania rozumu (wiadomo że często alkohol bywa przyczyną wielu grzesznych zachowań - bójki, wyzwiska, wypadki samo chodowe itd)... Ale oczywiście jest i w Piśmie Świętym mowa o pijaństwie jako złu. U św. Pawła czytamy (1 Kor 6, 9-10):

"Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą, ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego".

2. Po wypiciu minimalnej ilości alkoholu ksiądz może spowiadać. Podobnie może udzielać sakramentów. Konkretne zasady dotyczące ilości spożytego alkoholu to już kwestia sumienia każdego kapłana, ale trzeba jasno powiedzieć: wypicie niewielkiej ilości alkoholu nie sprawia, ze człowiek przestaje nad sobą panować. Odrobinę gorszy refleks (bo przecież nie zaraz gorsza koncentracja, tu moze być wręcz odwrotnie) nie przeszkadza w spowiadaniu. To nie prowadzenie samochodu, gdzie liczy się refleks i pole widzenia (alkohol zawęża pole widzenia).

J.

więcej »