Paula 01.05.2007 16:18

Czy czytanie cudzych listów jest grzechem?? Jeśli tak to ciężkim czy lekkim?? Czy jest na to jakieś usprawiedliwienie??

Odpowiedź:

Krzywdzenie drugiego człowieka jest złem. Jego wielkość zależy od wielkości krzywdy.

Czytanie bez zgody zainteresowanego cudzych listów niszczy zaufanie do drugiej osoby. Niszczy relacje między ludźmi. W tym sensie - wyrządza drugiemu człowiekowi krzywdę. Należy jednak jeszcze zapytać, dlaczego ktoś po te listy sięga. Czym innym jest, jeśli ktoś czyta je z ciekawości - z zazdrości - z chęci zapanowania nad drugą osobą, a czym innym, jeśli robi to z niepokoju o kogoś, w celu udzielenia mu pomocy. Być może decydując się na przeczytanie czyichś listów ktoś wybiera mniejsze zło...

I może odrobina teorii... Nie ma spisu wszystkich możliwych sytuacji, które można w życiu spotkać, z rozstrzygnięciem: "tak należy postąpić, bo tak jest dobrze".

Mamy drogowskazy określające dobro i zło, ale ocena konkretnej sytuacji dokonuje się w naszym sumieniu. Pojęcia zło i grzech nie są tożsame. O winie moralnej (grzechu) można mówić wtedy, gdy wiemy, że popełniamy zło, mimo to je popełniamy i w dodatku robimy to dobrowolnie.

Nieświadomość nie usprawiedliwia, jeśli ktoś jest jej sam winny, to znaczy, gdy o poznanie prawdy nie dba, gdy nie chce jej poznać (bo wtedy może robić po swojemu i nie ma problemów z sumieniem) lub gdy zna prawdę, lecz ją w sobie zagłusza. Dobrowolności nie da się oceniać w systemie zero-jedynkowym - między czynem w pełni dobrowolnym a w pełni zniewolonym jest mnóstwo odcieni szarości. Ten czynnik wpływa na ocenę ciężaru grzechu. Oceniając świadomość i dobrowolność należy pamiętać, że nikt nie jest dobrym sędzią we własnej sprawie, dlatego sytuacje wątpliwe należy powierzać spowiednikowi.

Do tego sytuacja może być bardziej skomplikowana. Bywa, że jesteśmy zmuszeni wybierać między złem a złem. Wybranie mniejszego zła nie jest winą. Bywa, że wybór jest tak trudny, że mimo starań niełatwo jest podjąć właściwą decyzję. Bywa tak, że na podjęcie decyzji jest mało czasu. Wtedy ważne jest, by wybierać w zgodzie z sumieniem. Ewentualny błąd, jeśli ktoś starał się wybrać dobro, nie będzie winą.

Często w serwisie odpowiadamy: to zależy. Od wielu czynników. Także i w tym przypadku należy powiedzieć: to zależy. Od okoliczności, ale i od intencji tego, który to działanie podjął...

JK
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg