ralina 21.10.2006 12:43

witam
zastanawiam sie nad pewna sprzecznością (jest ich więcej niż jedna w Starym Testamencie ) ale tę zdecydowanie najtrudniej jakoś odpowiednio zintepretować. byłabym wdzięczna za pomoc w interpetacji tych cytatów z Pisma Świętego. Otóz jak wszyscy wiemy 5 przykazanie to NIE ZABIJAJ o czym zreszta jest mowa chociażby w II MOJ XX,13.
a co z tymi oto cytatami ;

„Jeżeliby miał kto syna rozpustnego i krnąbrnego, któryby nie słuchał głosu ojca swego i głosu matki swojej... ukamienują go wszyscy mieszkańcy miasta kamieniami na śmierć." (V Moj: XXI, 18-21)

„Kto uderzy ojca swego, albo matkę swoją, śmiercią ukarany będzie." (II Moj. XXI, 1)

„Jeżeli w podkopie schwytany będzie złodziej, a pobitym zostanie na śmierć, nie będzie o niego winy krwi." (tamże: XXII,1)

„Kto ofiaruje bogom, oprócz Wiekuistemu, wytępiony będzie." (tamże: XXII,19)

„Tedy rzekł Wiekuisty do Mojżesza: Wyprowadź bluźniercę za obóz i niech... ukamienuje go zbór cały." (III Moj: XXIV,14)

„Jeślibyś usłyszał, że w którymkolwiek z miast twoich.. powiadają.. pójdźmy, a służmy bogom cudzym.. to pozabijaj mieszkańców miasta tego ostrzem miecza.. i bydło też podaj ostrzu miecza." (V Mój: XIII,13-16)

szczególnie zastanawiajacy jest otatni cytat...

z góry dziękuje za pomoc

Odpowiedź:

Bóg jest Panem życia i śmierci człowieka. Z wszystkimi tego konekwencjami. Chciał, by o życiu i smierci decydowało Jego prawo, a nie uznanie tego czy innego człowieka...

Jak się nad tym zastanowić, to podobnie jest w naszych czasach. Kościół dopuszcza karę śmierci, bo jest ona specyficzną formą obrony własnej. W ten sposób społeczeństwo broni się przed jednostkami szczególnie niebezpiecznymi. Kościół uważa jednak, że w dzisiejszych czasach państwa dysponują już innymi środkami trwale eliminującymi niebezpieczne jednostki, nie tylko karą śmierci. Dlatego te inne, a nie kara śmierci, powinny być stosowane...

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg