wiszocy_po_prawej
25.04.2006 12:05
Witam serdecznie
Ostatnio w moim kościele z wielką pompą obnoszono relikwie Świętej Faustyny. Tak sobie myślę, czy do czczenia świętych potrzebne są jeszcze dzisiaj
ich doczesne szczątki? Pachnie mi to średniowieczem. Czy kiedyś ( a wszyscy oczekujemy, że już niedługo) u grobu Jana Pawła II zjawi się "komisja" aby uszczknąć coś z Niego?
Gdybym ja , albo Odpowiadający rozkopał czyjś grób , to oskarżono by nas o profanację i zbeszczeszczenie zwłok. W związku z tym moje pytanie brzmi : Kiedy Kościół zrezygnuje z tych , nieco, makabrycznych praktyk i jaka jest na ten temat opinia Odpowiadającego?
Bóg zapłać
Od samego początku chrześcijaństwa spotykamy kult relikwii świętych. Początkowo odnosił się on wyłącznie do relikwii męczenników, bo tylko ich czczono jako świętych. Dokument pochodzący z II w. (List Kościoła smyrneńskiego o śmierci św. Polikarpa), mówi o trzech powodach przechowywania kości świętego biskupa męczennika:
a) mają one uświęcać miejsce, w którym spoczywają;
b) mają pobudzać do czci jego osoby;
c) mają zachęcać wiernych do życia na wzór świętego, włącznie z męczeństwem, gdy zajdzie tego potrzeba.
W Kościele coraz bardziej rosło przekonanie, że w relikwiach jest pewna moc i kto ich dotknie dostąpi jakiejś łaski albo cudu. Uroczyście zabrał głos na ten temat Sobór Trydencki, że relikwiom należy się cześć, co przynosi wiernym pożytek. Sobór uzasadnia swoje zalecenie tym, że ciała świętych były świątyniami Ducha Świętego i żył w nich Chrystus, dostąpią też czci w zmartwychwstaniu. W zaleceniach Soboru widać nadprzyrodzoną motywację do oddawania czci relikwiom. Święci podczas swego ziemskiego życia żyli w ścisłej jedności z Chrystusem, łączność ta trwa po przekroczeniu bramy śmierci i przez ich wstawiennictwo Bóg dokonuje niejednego cudu, który najczęściej dokonuje się w miejscu, gdzie są relikwie święte.
Obecnie Kościół w dużej mierze pozostawia kult oddawany relikwiom prywatnej pobożności wiernych podkreślając, że można czcić tylko te, których autentyczność jest potwierdzona przez władze Kościoła. Kult jest oddawany relikwiom, ale zawsze ze względu na osobę, do której one należały.
Dziś Kościół pozwala już tylko na używanie do relikwiarzy kości świętych (dawniej było inaczej). Mocno się nam wydaje, że św. Teresie Benedykcie od Krzyża takie szczątki nie zostały...
Zdania na temat sensu kultu relikwii są podzielone. Ale też nie jest to jakiś wymóg, dogmat wiary. Skoro jednak komuś to pomaga w modlitwie, to trudno mu tego zabraniać...
Zobacz też
TUTAJ red.