Agata
20.03.2005 17:40
Szczęść Boże. Chciałam zapytać o przygotowanie do Pierwszej Komunii dziecka upośledzonego (porażenie mózgowe). CZy osoby upośledzone umysłowo przez sam fakt choroby są przez Kościół traktowane jak święte?
Odpowiedź:
Wszystko zależy od tego, czy dziecko używa rozumu w tym stopnium, by mogło odróżnić Chleb Eucharystyczny od zwykłego opłatka. Jeśli nie, nie powinno przystępować do Komunii. W razie wątpliwości najlepiej poradzić się jakiegoś kapłana, najlepiej takiego, który dziecko zna... Prawo kanoniczne (kanon 913 i 914) tak to ujmuje:
Kanon 913 § 1. Dzieci wtedy można dopuścić do Komunii świętej, gdy posiadają wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, tak by stosownie do swojej możliwości rozumiały tajemnicę Chrystusa oraz mogły z wiarą i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa.
§ 2. Jednakże dzieciom znajdującym się w niebezpieczeństwie śmierci wolno udzielić Najświętszej Eucharystii, gdy potrafią odróżnić Ciało Chrystusa od zwykłego chleba i mogą z szacunkiem przyjąć Komunię świętą.
Kanon 914 - Jest przede wszystkim obowiązkiem rodziców oraz tych, którzy ich zastępują, jak również proboszcza troszczyć się, ażeby dzieci, po dojściu do używania rozumu, zostały odpowiednio przygotowane i jak najszybciej posiliły się tym Bożym pokarmem, po uprzedniej sakramentalnej spowiedzi. Do proboszcza należy również czuwać nad tym, by do Stołu Pańskiego nie dopuszczać dzieci, które nie osiągnęły używania rozumu albo jego zdaniem nie są wystarczająco przygotowane.
Po chrzcie każdy człowiek jest święty, bez grzechu. Jeśli dziecko nie ma wystarczającego używania rozumu, by świadomie i dobrowonie zrobić coś bardzo złego, to nie może zgrzeszyć, a więc ciągle swoją świętość zachowuje...
J.