aga 07.10.2004 19:34

Wiem, ze kosicol nie popiera czytnia horoskopow i wszelkiego rodzaju wrozb. Jak to jest z numerologia - to nie jest przepowiadanie przyszlosci tylko zmiana czlowieka. W zwiazku z tym jest to zgodzne z wiara czy nie?

Odpowiedź:

Numerologia to jedna z form magicznego podejścia do świata. Upraszczając: ktoś kto urodził się 16 VII 1987 roku ma ten sam charakter co ktoś, kto urodził się 15 VIII tegoż roku? Przecież suma liczb jest taka sama... 13 ma się pecha? 4 to liczba szczęśliwa? A niby dlaczego? Czyżby o moim losie nie decydował Bóg, ja sam i inni ludzie ale liczby? Te mają wpływ na człowieka tylko wtedy, uda mu sie wygrać w jakichś grach liczbowych... Wiara że liczby kierują naszym życiem to przesąd, a te są sprzeczne z piewszym przykazaniem...

Jest jeszcze coś niebezpiecznego w takim podejściu do świata: zamiast najzwyczajniej w świecie pracować nad sobą, swoim charakterem i brać swój los w swoje ręce, człowiek zaczyna być przekonany, że od niego nie zależy nic, a wszystko od liczb. A jeśli coś nas odwodzi od próby przemiany życia na lepsze, to czyje to może być działanie?

J.