nawrócona
29.03.2004 21:43
Jak w praktyce wygląda przyjmowanie Komunii Św. w dwóch postaciach w Kościele Katolickim. W Cerkwi jest tak zawsze, a w Kościele Katolickim tylko w wyjątkowych sytacjach. Czym się to rózni od zwykłej Komunii Św.?
W nowym Ogólnym Wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego tak o różnicy między jednym a drugim sposobem udzielania Komunii napisano (281-282):
Ze względu na wymowę znaku Komunia święta nabiera pełniejszego wyrazu, gdy jest przyjmowana pod obiema postaciami. W tej bowiem formie ukazuje się w doskonalszym świetle znak Uczty eucharystycznej i jaśniej wyraża się wola dopełnienia nowego i wiecznego przymierza we Krwi Pana; jaśniej też uwydatnia się związek istniejący pomiędzy Ucztą eucharystyczną a ucztą eschatologiczną w królestwie Ojca.
Niech duszpasterze dołożą starań, aby wiernym, którzy uczestniczą w obrzędzie Komunii pod obiema postaciami lub są wtedy obecni, przypominali w sposób możliwie dla nich dostępny katolicką naukę Soboru Trydenckiego o Komunii świętej. Przede wszystkim mają wiernych nauczać, że
według katolickiej wiary przyjmuje się całego Chrystusa i prawdziwy Sakrament także pod jedną tylko postacią; dlatego ci, którzy przyjmują tylko jedną postać, gdy idzie o owoce Komunii, nie są pozbawieni żadnej łaski koniecznej do zbawienia Jest to więc tylko różnica wymowy znaku, ale nie otrzymanej łaski. Ta w obu przypadkach jest taka sama.
Możesz też przeczytać wyjaśnienia zawarte
TUTAJ i
TUTAJ J.