Psalmy 28.09.2021 00:41

1.Czytając psalmy zauważyłem, że są w nich czasami trudne sformułowania np. O Bogu który wyłamie zęby wrogom, o różnych życzeniach zła dla wrogów. Czy tak naprawdę można się modlić? Mam co do tego wątpliwości.

2.Czemu łacina jest językiem sacrum?

3.jaki jest stosunek Kościoła do Świadków Jehowy. Czy świadkowie Jehowy to sekta?

4.Czy chrześcijanie i islamiści wierzą w tego samego Boga?

Odpowiedź:

1. Na to pytanie już odpowiedziałem. W poprzednim poście. Proszę nie zadawać w kółko tych samych pytań. Wiem przecież, że pyta jedna i ta sama osoba.

2. Nie jest. Przez to, że była używana w liturgii, z czasem głównie w liturgii, tak ją czasem postrzegano. Ale jest językiem jak każdy inny. Nie uważamy przecież za "sacrum" greki, aramejskiego czy hebrajskiego, w których to językach powstało Pismo Święte, prawda?

3. Świadkowie Jehowy to wspólnota poza Kościołem katolickim. Kościół,  o ile się nie mylę, nie wydał żadnego oficjalnego dokumentu na ich temat. Zastosowanie do nich ma to wszystko, czego Kościół uczy odnośnie do relacji wierzących z przedstawicielami innych religii. Czyli trzeba widząc w nich ludzi jako ludzi też szanować. Choć koncepcje teologiczne przez nich uznawane są nie do pogodzenia z nauczaniem Kościoła.

Czy są sektą.... W sensie technicznym - tak. Sęk w tym, ze słowo to zmieniło znaczenie i ma dziś znaczenie "nietechniczne", niosące ze sobą ładunek pejoratywnej oceny. Dziś słowo "sekta" bywa używane w znaczeniu "sekta destrukcyjna". A w tym znaczeniu Świadkowie sektą nie są. Owszem, bywa różnie, ale zasadniczo żyją zupełnie normalnie wśród nad i normalnie pracują.

4. Muzułmanie, wyznawcy islamu, mahometanie. "Islamiści" to określenie stosowane raczej do grup terrorystycznych...

Ilu Bogów stworzyło świat? Jeden, prawda? Jeśli i żydzi i chrześcijanie i muzułmanie wierzą w Boga, który stworzył świat, to znaczy, ze wierzą w tego samego Boga. Sęk w tym, że jedni znają Go lepiej, drudzy gorzej. Tak jak żona sąsiada z drugiego piętra zna swojego męża lepiej niż ja, który, owszem, widuję go, znam go, ale zamieniłem z nim raptem w życiu parę zdań. I tak samo jest z "tym samym Bogiem" w trzech monoteistycznych religiach. Chrześcijanie znają Go najpełniej. Chcą też, by inni pełniej Go poznali.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg