Gość 15.04.2021 11:42

Szczesc Boże. Mam pytania dotyczace religii. Jestem nawróconą katoliczką, jednak kilku rzeczy nie rozumiem. Czym różni się Biblia od Pisma Świetego. Dlaczego swieta nie sa w roku po kolei (Najpierw Boze Narodzenie, potem Wielkanoc, potem na jesien droga krzyzowa? Dlaczego to nie jest po kolei, nie jest takze w date " rocznicy' wydarzenia). Co niedziele sa odczytywane na mszy różne fragmenty Pisma świetego, co decyduje o ich kolejnosci, kto wybiera jaki fragment zostanie dzis przeczytany, co jaki czas pisma się powtarzają?

Odpowiedź:

1. Niczym. Pismo Święte i Biblia to dwie nazwy tej samej księgi. "Biblia" to po grecku Księga. Dla nas po prostu Księga nad Księgami, Święte Pismo.

2. Hmm... Święta są w roku kościelnym "po kolei". Tyle że rok kościelny zaczyna się Adwentem, czyli na przełomie listopada i grudnia. Potem jest Boże Narodzenie, potem parę tygodni tzw okresu zwykłego, po czym Wielki Post. To przygotowanie do świąt najważniejszych świąt, Wielkiej Nocy. W drugiej części mocniej akcentuje się już wszystko to, co związane jest ze zbawczą męką Chrystusa. Kulminacja następuje w Wielkim Tygodniu, zwłaszcza Triduum Paschalnym, w którym wspominamy mękę, śmierć, złożenie do grobu, a w końcu także zmartwychwstanie Chrystusa. Okres Wielkanocny trwa osiem niedziel, po nim następuje druga część okresu zwykłego, aż do Adwentu.

Poza tymi dwoma okrasami świątecznymi (okres Bożego narodzenia i Wielkiej Nocy) oraz poprzedzającymi je czasami przygotowania (Adwent i Wielki Post) mamy więc tzw okres zwykły, w którym obchodzone są też różne mniejsze święta. Święta pańskie, maryjne, uroczystości ku czci świętych i parę innych...

Na temat roku liturgicznego sporo napisano. Można wiele znaleźć w internecie. Polecam to, co można znaleźć TUTAJ, TUTAJ, a zwłaszcza TUTAJ.

3. Czytania... Wyboru czytań dokonuje papież. To znaczy Odpowiednia watykańska kongregacja to opracowała, a papież zatwierdził. Zresztą czasem zdarzają się jakieś uzupełnienia, korekty, to nie jest ustalone raz na zawsze. Tyle że w Kościele czyta sie zasadniczo wszędzie to samo. Zasadniczo, bo czasem, zgodnie z regułami, w zależności od kraju, diecezji czy nawet parafii, można w jakiś konkretny dzień wybrać inne czytania. No i warto pamiętać, że takie uroczystości jak śluby czy pogrzeby mają swoje własne czytania. To znaczy można wybrać z wielu zaproponowanych....

Czytania w niedziele są podzielone na lata A, B i C. Co trzy lata czyta się więc te same. Ale są od tej zasady wyjątki. Np. w Boże Narodzenie czy Wielkanoc czyta się zawsze co roku te same czytania.

W tygodniu z kolei czytania podzielono na rok I i rok II. Te same czyta się więc co dwa lata. Oczywiście i tu są wyjątki, np. okres Bożego Narodzenia. Wszystkie czytania, z wyjątkiem tych czytanych na mszach okolicznościowych - np. ślubu, pogrzeby - znajdziesz TUTAJ

J.

 

 

 

 

 

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg