Gość11 13.12.2014 22:03
Szczęść Boże
1.Przeczytałem wśród odpowiedzi na stronie zapytaj.wiara.pl o przyjmowaniu Komunii Świętej. Według tych stwierdzeń można Ją przyjąć po raz pierwszy będąc na niepełnej Mszy Świętej, pod warunkiem uczestnictwa na drugiej już pełnej Mszy Świętej. A jak to by było w odwrotnym przypadku? Czy jeśli będę na pierwszej i pełnej Eucharystii, to czy mogę przyjąć po raz drugi Komunię Świętą gdy będę uczestniczył od połowy Mszy Świętej,? Oczywiście moje spóźnienie nie będzie celowe, z góry zaplanowane.
2.W niektórych parafiach podczas Mszy Świętej w hymnie "Chwała na wysokości Bogu" na słowa: Jezu Chryste kapłani lekko pochylają głowy. Z czym jest ten gest związany?
Pozdrawiam
1. Nie, nie można. Jeśli ktoś chce przyjąć komunię drugi raz tego samego dnia, musi być za tym drugim razem (nie pierwszym) na całej Mszy.
2. To zasada sformułowana w Ogólnym wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego. Czytamy tam (275)
Ukłon wyraża uszanowanie i cześć oddawaną osobom lub ich wyobrażeniom. Rozróżnia się dwa rodzaje ukłonów: pochylenie głowy i pochylenie ciała.
a) Pochylenie głowy czyni się, wymawiając razem imiona Trzech Osób Boskich, imię Jezusa, Najświętszej Maryi Panny i Świętego, na cześć którego sprawuje się Mszę.
b) Pochylenie ciała, czyli głęboki ukłon, czyni się: przed ołtarzem; podczas wypowiadania modlitw: Wszechmogący Boże, oczyść i Przyjmij nas, Panie; w czasie wyznania wiary na słowa: I za sprawą Ducha Świętego; w Kanonie Rzymskim na słowa: Pokornie Cię błagamy. W ten sposób pochylony stoi diakon, gdy prosi o błogosławieństwo przed głoszeniem Ewangelii. Ponadto kapłan pochyla się nieco, kiedy w czasie konsekracji wymawia słowa Pańskie.