Gość11 13.12.2014 22:03

Szczęść Boże
1.Przeczytałem wśród odpowiedzi na stronie zapytaj.wiara.pl o przyjmowaniu Komunii Świętej. Według tych stwierdzeń można Ją przyjąć po raz pierwszy będąc na niepełnej Mszy Świętej, pod warunkiem uczestnictwa na drugiej już pełnej Mszy Świętej. A jak to by było w odwrotnym przypadku? Czy jeśli będę na pierwszej i pełnej Eucharystii, to czy mogę przyjąć po raz drugi Komunię Świętą gdy będę uczestniczył od połowy Mszy Świętej,? Oczywiście moje spóźnienie nie będzie celowe, z góry zaplanowane.
2.W niektórych parafiach podczas Mszy Świętej w hymnie "Chwała na wysokości Bogu" na słowa: Jezu Chryste kapłani lekko pochylają głowy. Z czym jest ten gest związany?
Pozdrawiam

Odpowiedź:

1. Nie, nie można. Jeśli ktoś chce przyjąć komunię drugi raz tego samego dnia, musi być za tym drugim razem (nie pierwszym) na całej Mszy.

2. To zasada sformułowana w Ogólnym wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego. Czytamy tam (275)

Ukłon wyraża uszanowanie i cześć oddawaną osobom lub ich wyobrażeniom. Rozróżnia się dwa rodzaje ukłonów: pochylenie głowy i pochylenie ciała.

a) Pochylenie głowy czyni się, wymawiając razem imiona Trzech Osób Boskich, imię Jezusa, Najświętszej Maryi Panny i Świętego, na cześć którego sprawuje się Mszę.

b) Pochylenie ciała, czyli głęboki ukłon, czyni się: przed ołtarzem; podczas wypowiadania modlitw: Wszechmogący Boże, oczyść i Przyjmij nas, Panie; w czasie wyznania wiary na słowa: I za sprawą Ducha Świętego; w Kanonie Rzymskim na słowa: Pokornie Cię błagamy. W ten sposób pochylony stoi diakon, gdy prosi o błogosławieństwo przed głoszeniem Ewangelii. Ponadto kapłan pochyla się nieco, kiedy w czasie konsekracji wymawia słowa Pańskie.

 

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg