Gość 20.11.2013 14:10

Szczęść Boże, mam kilka pytań:
1. W piątki obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Chodzi tu typowo o mięso? - czy można jeść do zupy ziemniaki odgrzewane na smalcu lub okraszone skwarkami? Czy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych pociąga za sobą także wstrzemięźliwość od alkoholu? Trochę dziwnie: nie jeść w piątek mięsa, a pić alkohol, który od mięsa jest przyjemniejszy, podobnie zresztą jak słodycze. Kościół jednak nic o alkoholu i słodyczach nie mówi, więc można pić niewielkie ilości np. wina podczas spotkań ze znajomymi tego dnia? Czy można w piątki uczestniczyć w koncertach muzycznych?
2. Czy można w rozmowie z bliskimi osobami mówić złe rzeczy o innych np. w rozmowie z mężem oceniać postępowanie różnych osób, wymieniać kolejne śmieszne lub żenujące przykłady głupoty nielubianej przez nas sąsiadki itp, opowiadać o perypetiach nieznanej mężowi koleżanki, która zdradza męża i tak naprawdę cierpi z tego powodu itp. Z jednej strony mówienie źle o innych to obmowa, ale z drugiej jak wyrażać swoje poglądy na temat zachowań innych nie przytaczając tych zachowań? Ekspedientce w sklepie nie muszę mówić o tym, co czuję i myślę w związku z życiem innych osób, ale chciałabym, żeby mąż czy siostry wiedzieli, co mnie zastanawia, złości czy ogarnia współczuciem. Gdzie zaczyna i kończy się obmowa?
3. Czy w niedzielę można wykonywać drobne prace kuchenne, takie jak: zmywanie naczyń po sobotniej kolacji, gdy w sobotę się tego nie zrobiło, obieranie ziemniaków i rozbijanie kotletów na niedzielny obiad, które to czynności można było zrobić w sobotę? Chodzi o to, że w sobotę w ogóle w domu jest dużo pracy i chcąc wykonać jeszcze te wymienione czynności trzeba "uwijać się" do samego wieczora, a sobota jest pierwszym dniem, w który nie trzeba iść do pracy i chciałoby się go spędzić "na luzie". Czy wykonywanie tych czynności w niedzielę po to, aby mieć dla siebie też trochę soboty jest grzechem? Czy jest to grzech ciężki? Podobnie z pisaniem na komputerze dokumentacji do pracy - można to robić w niedzielę, jeśli w sobotę już pracą nam się "ulewa"?
4. Czy pracując w pracy w święta, np. w Wielki Piątek czy Matki Bożej Gromnicznej można korzystając z tego, że w takie dni w pracy jest dużo czasu, wziąć się za porządki w szafkach lub coś innego, na co w zwykłe dni często brakuje czasu, czy trzeba tego dnia ograniczyć się do czynności, które w tej pracy są konieczne? Czy popełnia się grzech mogąc wziąć wolny dzień w takie święto, gdy bierze się wolne kiedy indziej, gdy nam bardziej pasuje, a w święto się przychodzi do pracy?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź:

1. W piątki nie wolno jeść mięsa. Oczywiście nikt nie zabrania stosowania innych praktyk postnych.  A smalec zasadniczo nie jest uważany za mięso...
Odpowiedź ta pokazuje, z czym tak naprawdę mamy do czynienia. To kościelne przykazanie nie nakazuje unikać czegoś złego. Nakazuje katolikowi zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Nie powinniśmy więc myśleć w kategoriach, czy zjedzenie tego czy owego będzie już złamaniem przykazania czy nie, ale jak stosując się do tej zasady faktycznie pościć...

2. W katechizmie napisano tak (KKK 2477)

Poszanowanie dobrego imienia osób zabrania jakiegokolwiek niesprawiedliwego czynu lub słowa, które mogłyby wyrządzić im krzywdę. Staje się winnym:
- pochopnego sądu, kto nawet milcząco uznaje za prawdziwą - bez dostatecznej podstawy - moralną wadę bliźniego;
- obmowy, kto bez obiektywnie ważnej przyczyny ujawnia wady i błędy drugiego człowieka osobom, które o tym nie wiedzą;
- oszczerstwa, kto przez wypowiedzi sprzeczne z prawdą szkodzi dobremu imieniu innych i daje okazję do fałszywych sądów na ich temat.

3. Przygotowanie posiłku, pozmywanie po nim naczyń trudno uznać za grzech. Pisanie czegoś do pracy też raczej grzechem ciężkim nie jest...

4. Matki Boskiej Gromnicznej czy Wielki Piątek to nie święta obowiązkowe. Obowiązek powstrzymania się od pracy nie obowiązuje. Gdyby chodziło o niedzielę czy święto obowiązkowe... W Katechizmie kat czytamy (KKK 2185)

W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane wierni powinni powstrzymać się od wykonywania prac lub zajęć, które przeszkadzają oddawaniu czci należnej Bogu, przeżywaniu radości właściwej dniowi Pańskiemu, pełnieniu uczynków miłosierdzia i koniecznemu odpoczynkowi duchowemu i fizycznemu. Obowiązki rodzinne lub ważne zadania społeczne stanowią słuszne usprawiedliwienie niewypełnienia nakazu odpoczynku niedzielnego. Wierni powinni jednak czuwać, by uzasadnione powody nie doprowadziły do nawyków niekorzystnych dla czci Boga, życia rodzinnego oraz zdrowia. Umiłowanie prawdy szuka czasu wolnego, a potrzeba miłości podejmuje uzasadnioną pracę

 

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg