pytajnik 30.05.2012 21:28

Szczęść Boże,

Mam pytanie odnośnie do obchodzenia wigilii uroczystości w liturgii. Jak wiemy, "liturgicznie" uroczystość (jeśli tylko nie występują jakieś anomalie związane z tabelą pierwszeństwa obchodów) rozpoczyna się wieczorem w dzień poprzedzający (odmawiający brewiarz odprawiają w ów wieczór I nieszpory). Tymczasem, w wielu kościołach spotykam się z praktyką odprawiania w wieczór poprzedzający Mszy wg formularza dnia bieżącego, a nie liturgii dnia następnego. Mam pytanie, czy jest to nadużycie liturgiczne? Czy celebrans "ma obowiązek" użycia formularza uroczystości, gdy odprawia Msze w wieczór ją poprzedzający? Chodzi mi przede wszystkim o uroczystości, które nie są świętem nakazanym, bo jeśli chodzi o święta nakazane, tu praktyka jest raczej lepsza.

Czy odpowiedź na to pytanie zmienia fakt, że niektóre uczystości mają własny formularz Wigilii (np. Narodzenie św. Jana Chrziciela)? Powiem szczerze troche mnie irytuje, gdy wybieram się już któryś raz z rzędu specjalnie na Mszę w wieczór poprzedzający, by uczestniczyć w Mszy wigilii (zwłaszcza, gdy Wigilia ma własny formularz, bo to w ogóle są jedyne takie Msze w roku), a celebrans odprawia Mszę według dnia powszedniego. Co motywuje kapłanem, który mając do wyboru formularz z uroczystości, jakby na złość wybiera formularz zwykłego dnia powszedniego?

Jednym słowem: czy są to nadużycia liturgiczne i czy można je zgłosić do jakiejś wyższej władzy kościelnej w przypadku, gdyby rozmowa z takim księdzem nic nie dała?

Odpowiedź:

1. KPK stanowi, że kto uczestniczy we Mszy św. w wieczór poprzedzający, spełnia obowiązek niedzielny

2. Obowiązkiem jest odprawianie w soboty wieczorem według formularza niedzielnego.

3. W przypadku tzw. własnych wigilii nie stosowanie formularza jest bardzo poważnym nadużyciem i powinno być zgłaszane

red.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg