imigrantka 22.05.2010 10:54
Dzień dobry,
Mieszkam od niedawna w Czechach i mam pytanie odnośnie modlitwy Koronki Do Bożego Miłosierdzia.Czy jest ona ważna za granicą czy tylko w Polsce?Czy można modlić się o odpust, gdy się przebywa za granicą czy to jest ustanowienie tylko dla Polski?
dziękuję
W Kościele Katolickim wszystkie zatwierdzone modlitwy (posiadające Imprimatur) mają charakter powszechny i oczywiście można odmawiać je nie tylko na jednego kraju, ale gdziekolwiek się jest. Nie jest tak, że dana modlitwa "działa" tylko w jednym miejscu na kuli ziemskiej, ponieważ Pan Bóg nie jest ograniczony ani czasem, ani przestrzenią.
Wracając do pytania o Koronkę do Miłosierdzia Bożego, odmawiający tą modlitwę dość wcześnie otrzymali pozwolenie na rozpowszechnianie jej. Jeszcze za życia świętej Siostry Faustyny, jej spowiednik ks. Michał Sopoćko postarał się o imprimatur dla Koronki i innych modlitw do Miłosierdzia Bożego, umieszczonych w jej "Dzienniczku". Wydano je w broszurce „Chrystus, Król Miłosierdzia”. Prócz tego wydane zostały obrazki z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego i Koronką do Miłosierdzia Bożego. Kult Miłosierdzia Bożego rozrastał się bardzo szybko, a co za tym idzie coraz więcej ludzi zaczęło odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Po II wojnie światowej tekst modlitwy został bardzo szybko rozpowszechniony nie tylko w języku polskim, ale był tłumaczony na wszystkie języki, także te bardzo egzotyczne czy plemienne.
Jeśli chodzi o uzyskanie odpustu za odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, to rzeczywiście odpust zupełny pod zwykłymi warunkami można uzyskać na terytorium całej Polski, poczawszy od dnia 12 stycznia 2002. Został wówczas wydany przez Penitencjaria Apostolska specjalny dekret, w którym czytamy m.in.: "Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (spowiedź, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego) udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny. (...) W innych zaś okolicznościach odpust będzie cząstkowy".
Natomiast odpusty związane z uczczeniem Święta Miłosierdzia Bożego, w II Niedzielę Wielkanocną, mają już charakter powszechny i uzyskać je można, po spełnieniu odpowiednich warunków, w jakimkolwiek miejscu na świecie. Owe odpusty zostały udzielone całemu Kościołowi przez Ojca Świętego Jana Pawła II, w dniu 13 czerwca 2002 roku. Oto fragment Dekretu o związaniu odpustów z aktami kultu spełnianymi dla uczczenia Bożego Miłosierdzia Penitencjarii Apostolskiej z dnia 29 czerwca 2002 r:
"Udziela się odpustu zupełnego na zwykłych warunkach (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna, modlitwa w intencjach papieskich) wiernemu, który w II Niedzielę Wielkanocną, czyli Miłosierdzia Bożego, w jakimkolwiek kościele lub kaplicy, z sercem całkowicie wolnym od wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, choćby powszedniego, weźmie udział w pobożnych praktykach spełnianych ku czci Bożego Miłosierdzia albo przynajmniej odmówi przed Najświętszym Sakramentem Eucharystii, wystawionym publicznie lub ukrytym w tabernakulum, modlitwę “Ojcze nasz” i Credo, dodając pobożne wezwanie do Pana Jezusa Miłosiernego (np. “Jezu Miłosierny, ufam Tobie”).
Udziela się odpustu cząstkowego wiernemu, który — przynajmniej z sercem skruszonym — skieruje do Pana Jezusa Miłosiernego jedno z prawnie zatwierdzonych pobożnych wezwań.
Ponadto marynarze, którzy wykonują swoje obowiązki na niezmierzonych obszarach mórz; niezliczeni bracia, których tragedie wojenne, wydarzenia polityczne, uciążliwe warunki naturalne i inne podobne przyczyny zmusiły do opuszczenia rodzinnej ziemi; chorzy i ich opiekunowie oraz ci wszyscy, którzy z uzasadnionej przyczyny nie mogą opuścić domów lub wykonują pilnie potrzebne zadania dla dobra społeczności, mogą uzyskać odpust zupełny w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, jeśli wyrzekając się całkowicie jakiegokolwiek grzechu, jak to zostało powiedziane powyżej, i z zamiarem spełnienia — gdy tylko będzie to możliwe — trzech zwykłych warunków, odmówią przed świętym wizerunkiem naszego Pana Jezusa Miłosiernego modlitwę “Ojcze nasz” i Credo, dodając pobożne wezwanie do Pana Jezusa Miłosiernego (np. “Jezu Miłosierny, ufam Tobie”).
Gdyby nawet to nie było możliwe, tego samego dnia będą mogli uzyskać odpust zupełny ci, którzy duchowo zjednoczą się z wiernymi, spełniającymi w zwyczajny sposób przepisane praktyki w celu otrzymania odpustu, i ofiarują Miłosiernemu Bogu modlitwę, a wraz z nią cierpienia spowodowane chorobą i trudy swojego życia, podejmując zarazem postanowienie, że spełnią oni trzy przepisane warunki uzyskania odpustu zupełnego, gdy tylko będzie to możliwe."
Całość Dekretu przeczytać można TUTAJ
Więcej na temat nabożeństwa Koronki do Miłosierdzia Bożego oraz związanych z jej odmawianiem odpustów, TUTAJ: