kj 29.10.2007 11:06

Mam pytanie.
W rodzinie mam następującą sytuację:
Moja kuzyka jest w związku z księdzem. Po święceniach kapłańskich i ślubach wieczystych ten ksiądz był 2 lata wikariuszem w parafii, po czym uciekł zza ołtarza za granicę. Po pewnym czasie wrócił do Polski, jednak nie do praktyki kapłańskiej. Wtedy właśnie tj po jego powrocie do Polski, poznali sie i od tego czasu są w związku (nie mają ślubu cywilnego, nie są zaręczeni, jednak są parą). Tak więc on nie zrzucioł sutanny dla niej, ona wie, że "był księdzem". W zaiązku z tym mam pytania:

1. Czy kuzynka może przyjmować Najświętszy Sakrament?
2. Czy może być świadkiem na ślubie kościelnym?
3. Cy może być matką chrzestną?

4. Jeżeli kuzynka i były ksiądz chcieliby pozostać w związku do końca życia, czy aż do śmierci spoczywa na nich grzech ciężki?
5. Jakie procedury przewiduje prawo kanoniczne w wypadku gdyby ksiądz chciał wrócić za ołtarz?
6. Czy rodzice kuzynki przyzwalając na taki stan rzeczy (on czasami nocuje u nich w domu) popełniają grzech? (kuzynka jest pełnoletnia)
7. Czy istnieje jakakolwiek możliwość zdjęcia z niego lub unieważnienia jego ślubów wieczystych i święceń kapłańskich tak by mogli wziąć ślub kościelny?

Odpowiedź:

Nie sposób bez bliższej znajomości stanu faktycznego na niektóre z Twoich pytań odpowiedzieć. Wiele zależy od tego, czy ów ksiądz uzyskał od Stolicy Apostolskiej dyspensę, która pozwala mu na ważne zawarcie małżeństwa. Jeśli nie, jego sytuacja jest trudniejsza. Ale po kolei.

1. Bycie parą grzechem zasadniczo nie jest. Grzechem są pozamałżeńskie (w tym przedmałżeńskie) stosunki seksualne. Niezależnie od tego, kogo sprawa dotyczy. Możliwość przyjmowania przez Twoją kuzynkę komunii zależy od kształtu ich związku.

2. Wymagania wobec świadków nie są zbyt wysokie i dotyczą raczej przymiotów umysłowych, nie moralnego prowadzenia się. Chodzi o to, by świadek w razie potrzeby mógł zaświadczyć o zawarciu małżeństwa. Oczywiście dobrze by było, gdyby wraz z nowożeńcami przystąpił do Komunii, ale nie jest to ściśle wymagane.

3. Wedle prawa chrzestny "powinien prowadzić życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić" (Kodeks prawa kanonicznego, kanon 874 § 1, punkt 3). Odpowiedź na Twoje pytanie będzie zależała wiec od tego, jak się sprawy rzeczywiście mają.

4. Jak już napisano wyżej, kapłan który chce zawrzeć małżeństwo może starać sie o papieską dyspensę. Jeśli ją otrzyma, może zawrzeć normalne małżeństwo.

5. Postępowanie w każdym wypadku może być inne. Zasadniczo decyzja w tej sprawie będzie należała do biskupa. O ile oczywiście w sprawę już nie została zaangażowana Stolica Apostolska...

6. Samo nocowanie na pewno grzechem nie jest. Zostawmy to lepiej osądowi sumienia rodziców kuzynki.

7. Jak wyżej. Z tym, ze gdyby udało mu się udowodnić przed sądem kościelnym, ze przyjął święcenia nieważnie, wtedy oczywiście dyspensa byłaby niepotrzebna...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg