Szukam 16.01.2007 14:20

Witam. Swego czasu przy jednym ze znanych kościołów w Zakopanem na Krzeptówkach stało kilka tablic opisujących zagrożenie sektami i były tam wymieniane symbole danych sekt czy satanizmu. Wśród nich widziałem pacyfkę. Było to bardzo dawno więc nie do końca wiedziałem co ten symbol oznacza ale teraz jakoś nie mogę zrozumieć czemu jest uważana za znak antychrześcijański? nawet na wikipedi pisze że:

" W środowiskach chrześcijańskich bywa interpretowany jako symbol kultu Szatana (jako złamany krzyż, lub też krzyż Nerona, na którym umierać miał jeden z apostołów Jezusa)."

Taka interpretacja moim zdaniem jest niedorzeczna. Geneza powstania tego znaku jest całkiem inna. Przypadkowe podobieństwo do odwróconego krzyża nie jest chyba poważnym argumentem. Czy sa ine powody żeby uznać ten znak jako antychrześcijański? Czy może sprawa wygląda tak ze jest on uznawany za takowy tylko przez ludzi zwanych powszechnie dewotami którzy mają skłonności do takiego skrajnego przesadzania? Jeżeli błędem jest nazywanie tego znaku jakimś symbolem upadku chrześcijaństwa to czemu proboszcz tej parafii zamieszcza takie informacje koło kościoła?

Odpowiedź:

Zdaniem piszącego te słowa sprawa jest dość skomplikowana. Znaki mają bowiem to do siebie, że mogą być wykorzystywane przez różnych ludzi różnych epok w różnych celach. Dla jednych jakiś symbol może być znakiem wiary, dla innych sprzeciwu wobec niej. Tak np. jest z tzw krzyżem celtyckim, który od wieków był używany w Irlandii, a który to symbol dziś próbują -zdaniem niektórych - zawłaszczyć grupy przeciwne chrześcijaństwu. Podobnie jest z odwróconym krzyżem. Do niedawna był to symbol św. Piotra. Dziś kojarzy się go często z satanizmem...

Dlatego i w sprawie pacyfki trudno jednoznacznie się wypowiedzieć. Jedni mogą tego symbolu używać w celach neutralnych, inni jednak do walki z chrześcijaństwem. To będzie zależało kto jakich treści się w danym symbolu doszukuje. Chrześcijanie mają prawo przed takim czymś się bronić i uświadamiać innych, mniej w tych kwestiach podejrzliwych. Nawet jeśli czasem czyjeś obawy wydają się przesadzone...

J.

więcej »