Bożena 03.01.2007 10:47

Szczęść Boże.
Moja córka, która jest bardzo blisko Koscioła i przyjażni się, z racji uczestnictwa we wspólnotach kościelnych, z klerykami oraz księżmi ( są to wspaniałe, radosne, czyste przyjażnie młodych,wartosciowych ludzi świadczących o swojej miłości i uwielbieniu dla Boga- niestety często postrzegane w środowisku świeckich jako kontrowersyjne), powiedziała mi,że na weselu ksiądz może tańczyć tylko z młodą i jest to przestrzegane w ich środowisku. Natomiast ksiądz z naszej parafii na weselu parafian, którym udzielał ślubu , bawił sie w najlepsze ze wszystkimi i był ,jako dobry tancerz, rozrywany. Ten sam ksiadz , na parafialnym festynie, tanczył z parafiankami za "symboliczne 10 zł" na rzecz parafii. Nie chodzi mi o ocenę tego księdza, zwłaszcza, że uważam ,iż maja pełne prawo ( w granicach przyzwoitości) uczesticzyć w życiu ,zwłaszcza parafian. Interesuja mnie "zasady".Czy znajomi córki sami przyjęli takie zasady, czy są to sprawy regulowane przez Kościół?

Odpowiedź:

Nie ma zasady, które zakazywałyby księdzu tańczyć. Prawo kanoniczne stanowi (kanon 285):

§ 1. Duchowni powinni powstrzymać się od tego wszystkiego, co wprost nie przystoi ich stanowi, według przepisów prawa partykularnego.
§ 2. Duchowni niech unikają tego, co chociaż nie jest nieprzyzwoite, jednak obce stanowi duchownemu.

To, ze ksiądz tańczy, kiedy zaproszono go na wesele lub na parafialnym festynie nie jest niczym złym. Byłoby dziwne, gdyby wieczorami chadzał na dyskoteki...

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg