...... 06.02.2005 18:50

szczęść Boże. chciałam się zapytać czy jeżeli popełniłam grzech ciężki- ukradlam rodzicom pieniądze i świadomie go podczas spowiedzi zataiłam lecz po tej spowiedzi do komunii przystępowałam, a na którejś spowiedzi z kolei(minęlo ze dwa lata) powiedziałam tylko że ukradłam pieniądze ale o komunii świętokradzkiej nawet przy rachunku sumienia "nie myslałam" to czy wszystkie spowiedzi między to świętokradzką a tą w której wyznałam grzech były ważne. dodam tylko, że przy spowiedzi w której wyznałam grzech nie wspomniałam że go wcześniej zataiłam i nie powiedziałam innych grzechów które wyznałam podczas spowiedzi świętokradzkiej

Odpowiedź:

Od świętokradzkiej spowiedzi następne są nieważne tak długo, dopóki się do całego popełnionego zła, także świętokradztwa, człowiek na spowiedzi nie przyzna. Wtedy istnieje konieczność wyznania także innych grzechów, które od ostatniej ważnej spowiedzi się popełniło. Mówimy wtedy o spowiedzi generalnej.

Trzeba sprawę przedstawić spowiednikowi tak, jak teraz zrobiłaś to zadając pytanie. Należy też przypomnie sobie - w miarę możliwości - także pozostałe grzechy popełnine od ostatniej ważnej spowiedzi i wyznać je.

J.