justyna
18.09.2004 16:05
mam pytanie dotyczace religii chrześcijańskich. dokładnie chodzi mi o protestantów- zielonoswiatkowcow. słyszałam od niektorych katolikow, ze nie jest to religia, ale... sekta !
Nie istnieje jeden Kościół zielonoświątkowy, skupiający wszystkich zielonoświątkowców na świecie. Zielonoświątkowcy sami nazywają siebie bardziej ruchem obejmującym różne Kościoły zielonoświątkowe istniwejące nieazleżnie od siebie. Nie ma np. jednego wyznania wiary wspólnego dla wszystkich wspólnot zielonoświątkowych. Łaczy je podkreślanie roli Ducha Świętego w Kościele, i w życiu pojedynczych chrześcijan oraz doświadczenie chrztu w Duchu Świętym, któremu towarzyszy objawienie się charyzmatów, szczególnie daru języków.
Na przykład Kościół Zielonoświątkowy w Polsce w swoim wyznaniu wiary umieścił następujące punkty: "Wierzymy, że Pismo Święte - Biblia - jest Słowem Bożym, nieomylnym i natchnionym przez Ducha Świętego, i stanowi jedyną normę wiary i życia. Wierzymy w Boga w Trójcy Świętej jedynego, w osobach Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Wierzymy w Synostwo Boże Jezusa Chrystusa, poczętego z Ducha Świętego, narodzonego z Marii Dziewicy; w Jego śmierć na krzyżu za grzech świata i Jego zmartwychwstanie w ciele; w Jego wniebowstąpienie i powtórne przyjście w chwale. Wierzymy w pojednanie z Bogiem przez opamiętanie i wiarę w ewangelię, w chrzest i Wieczerzę Pańską. Wierzymy w chrzest Duchem Świętym, przeżywanie pełni Ducha i Jego darów. Wierzymy w jeden Kościół, święty, powszechny i apostolski. Wierzymy w uzdrowienie chorych jako znak łaski i mocy Bożej. Wierzymy w zmartwychwstanie i życie wieczne". Więcej o zielonoświątkowcach można przeczytać w naszym portalu wiara.pl. Zajrzyj
TUTAJCzasem gorliwi katolicy nazywają zielonoświątkowców sektą, ale nie jest to zgodne z oficjalnym stanowiskiem Kościoła katolickiego. Kościół katolicki od początku lat 70. XX wieku prowadzi oficjalny dialog teologiczny z ruchem zielonoświątkowym i jest to chyba najlepszy znak, że uznaje eklezjalność wspólnot zielonoświątkowych (czyli traktuje je jak Kościoły), bo z sektą nie prowadzi się dialogu teologicznego.
WAM.