jack 17.01.2004 02:12

Szczęść Boże. Chciałbym, jeśli to możliwe dowiedzieć sie czym sie różnią tytuły świątyń: kościół, bazylika mniejsza, bazylika większa. Oraz tytuły nadawane kapłanom np. kanonik, prałat i inne jeśli są. Pozdrawiam

Odpowiedź:

Na temat tytułu bazyliki większej i mniejszej odpowiednie informacje znajdziesz TUTAJ

Kanonik to członek kapituły katedralnej, czyli kolegium kapłanów ustanowionego dla sprawowania bardziej uroczystych czynności liturgicznych w kościele katedralnym, w czasie których występują w specjalnych szatach. Pierwszy godnością zwie się prepozytem.
Prałat to dziś najczęściej tytuł honorowy nadawany przez papieża zasłużonym kapłanom. Wiąże się z nim prawo noszenia oznak prałackich.
Wśród prałatów honorowych rozróżniamy: pronotariuszy apostolskich, zwanych też infułatami (kiedyś mieli bowiem prawo noszenia infuły, czyli białej mitry), prałatów Ojca świętego i kapelanów Ojca świętego.
Prałatami we właściwym rozumieniu, czyli przełożonymi kościelnymi są ordynariusze prałatury terytorialnej bądź personalnej.

Przytoczone wyżej wyjaśnienia pochodzą z Ilustrowanej encyklopedii dla młodzieży Bóg, człowiek, świat (Księgarnia św. Jacka, Katowice 1991).
Więcej na ten temat kanoników znajdziesz pod odpowiednimi hasłami w Encyklopedii Katolickiej (tom VIII), a także w Kodeksie Prawa Kanonicznego (kliknij TUTAJ) . O prałatach w tych źródłach praktycznie nic nie ma (EK kończy się na literce K)

Są oczywiście jeszcze ine tytuły. Oczywiście nie wszystkie jesteśmy w stanie wymienić.
Kleryk - to ten, który przygotowuje się do kapłaństwa. Może otrzymać posługę lektoratu (czyta Pismo Święte w czasie mszy), wtedy nazywamy go lektorem i akolitatu (może rozdawać komunię), wtedy mówimy o akolicie.
Kapłani (księża) to diakoni, prezbiterzy (zwyczajny ksiądz) i biskupi.
Diakon raczej nie otrzymuje innych tytułów. Prezbiterzy mogą być: wikariuszami, proboszczami, dziekanami - w zależności od funkcji, jaką pełnią. Mogą też otrzymać tytuł honorowy kanonika, prałata lub infułata (o czym napisano wyżej). Jeśli ksiądz zajmuje się wychowaniem (np. kleryków) wtedy nazywa się go prefektem. „Szef” seminarium duchownego to rektor. Ktoś, kto służy pomocą klerykom w sprawach duchowych to ojciec duchowny. W seminariach jest jeszcze prokurator. To ksiądz zajmujący się sprawami gospodarczymi.
Ksiądz pracujący w kurii może być, w zależności od pełnionych funkcji np. kanclerzem, wikariuszem generalnym lub oficjałem sądu biskupiego. Może też pełnić funkcję ekonoma.
Trzeci stopień święceń to episkopat (biskupstwo). Mamy biskupów ordynariuszy (czyli zwyczajnych). Ci mają dość często biskupów pomocniczych, których nazywamy biskupami sufraganami (pełnia tez funkcję wikariuszy generalnych). Gdy jest to przyszły następca ordynariusza, nosi tytuł biskupa koadiutora. Jeśli jest się biskupem w archidiecezji wtedy przysługuje tytuł arcybiskupa. Może to też być tytuł honorowy. Można być metropolitą, (mówimy o diecezji metropolitalnej) lub prymasem (zazwyczaj na teren jakiegoś kraju, to jakby pierwszy spośród biskupów danego państwa). Małe zamieszanie: kiedy na jakimś terenie nie ma stałych diecezji, tylko administratury apostolskie (np. tereny misyjne), wtedy na jej czele stoi administrator apostolski, który niekoniecznie jest biskupem.
Biskup „ważnej” diecezji może zostać kardynałem. Może też nim zostać z powodu osobistych zasług. Kardynał ma prawo wybierać papieża....
Wysłanicy, przedstawiciele papieża, to legaci. Stałego "ambasadora" przy danym państwie nazywamy nuncjuszem...

Inne tytułu pojawiają się jeszcze w zakonach. Tam na przykład nowicjusz może po latach zostać opatem albo generałem. W zależności od zakonu. Może też zostać prowincjałem. Tych tytułów jest więcej. Zakonów żeńskich nie będziemy wspominać....
Tak naprawdę wszystko to można ująć we wspomnianych wyżej trzech stopniach kapłaństwa: diakonat, prezbiterat, episkopat. Wszystko inne to tytuły dotyczące spełnianych funkcji czy posług lub tytuły honorowe. Nawet papież nie przyjmuje jakichś dodatkowych święceń. Jest biskupem. Tyle, że Rzymu i z tego tytułu przysługują mu specjalne uprawnienia w całym Kościele katolickim...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg