Grzegorz 31.08.2003 10:55

W KPK 1244 mówi się, że biskupi diecezjalni mogą wyznaczyć dni pokuty i dni świąteczne dla swych diecezji. Dniem pokuty jest także post np.piątek jest dniem wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, a nieprzestrzeganie jego jest grzechem. Czyli reasumujac w tym wypadku czy mamy grzech czy nie, zależy od nas samych, ale i od biskupa diecezjalnego, który wprowadzjąc dzień pokuty lub dyspense - mogąc o tym nie wiedzieć, dopuszczamy się grzechu. Czy to jest w porządku ?,aby zależało to od biskupa czy przełożonego instytutu zakonnego i jego zachcianek ? Czy nasz grzech ma zależeć od ludzi, którzy maja kaprysy w tak poważnej sprawie dla człowieka jakim jest grzech ? Nie mówię to gołosłownie, bo znam takie przypadki z życia w których szastało się tymi przywilejami. Czy nie było by wskazane uściślić te sprawy - aby Ojciec Święty był jedynym człowiekiem na ziemi, który ostatecznie i niepodważlnie ustanowiłby dni postu i dyspensy dla całego Kościoła i każdej diecezji, pozbawiajac tego prawy co pośledniejszych hierarchów.

Odpowiedź:

Cały kanon 1244 brzmi:
§ 1. Ustanawianie dni świątecznych oraz dni pokuty, wspólnych w całym Kościele, ich przenoszenie i znoszenie, należy do wyłącznej kompetencji najwyższej władzy kościelnej, z zachowaniem przepisu kan. 1246, § 2.
§ 2. Biskupi diecezjalni mogą wyznaczać szczególne dni świąteczne lub pokutne dla swoich diecezji albo miejsc tylko w pojedynczych wypadkach.
Jak widać wyraźnie jest mowa, że dni świąteczne i pokutne biskup może wprowadzać tylko w pojedynczych przypadkach. W Polsce nie ma żadnych dodatkowych dni pokuty. Nie ma też dodatkowych świąt nakazanych. Wręcz przeciwnie, zgodnie z kanonem 1246 §2 od pierwszej niedzieli adwentu niektóre z nich przestaną być świętami nakazanymi (zob. TUTAJ).
Według powyższego kanonu przełożony instytutu zakonnego nie ma prawa ustanawiania nowych dni świątecznych czy dni pokuty. Nie rozumiemy więc, skąd taki pomysł.
W kolejnym kanonie, 1245, jest mowa o dyspensach:
Kan. 1245 - Przy zachowaniu prawa biskupów diecezjalnych, o których w kan. 87, proboszcz może, dla słusznej przyczyny i według przepisów biskupa diecezjalnego, udzielić w poszczególnych wypadkach dyspensy od obowiązku zachowania dnia świątecznego lub dnia pokuty, albo dokonać zamiany tego obowiązku na inne uczynki pobożne; to samo może uczynić również przełożony kleryckiego instytutu zakonnego lub stowarzyszenia życia apostolskiego na prawie papieskim, w odniesieniu do swoich podwładnych oraz innych osób przebywających na stałe w domu.
Ani proboszcz, ani przełożony zakonny nie mogą dyspensy udzielać według swojego widzimisię, ale zawsze zgodnie z przepisami biskupa diecezjalnego i dla słusznej przyczyny
Wyjaśnijmy jeszcze, że także inne obawy pytającego są bezpodstawne: nie byłoby grzechem, gdyby ktoś złamał prawo z powodu swojej niezawinionej niewiedzy. Nie można też twierdzić, że ma się grzech z powodu kaprysów mogących takie przepisy stanowić. Zawsze bowiem pytający ma wybór: zrobić coś lub nie. To zawsze każdy sam dokonuje wyboru....

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg