grzegorz 06.08.2003 17:19

mam pytanie i proszę o odpowiedź:
Jakie są różnice pomiędzy Kościołem Rzymsko-katolickim, a Kościołem Zielonoświątkowym? Pytam o doktryny, wyznanie wiary, rodzaje nabożeństw. Jeżeli to za długi temat to proszę o linki do stron internetowych na których mogę znaleźć odpowiedzi. Z góry dziękuję

Odpowiedź:

Każde porównanie wyznań to dość skomplikowana sprawa. Wszystkie Kościoły najczęściej odwołują się do nicejsko-konstantynopolitańskiego wyznania wiary, a różnice tkwią w szczegółach, nieraz czytelnych tylko dla teologów. Porównanie jakiegokolwiek Kościoła z zielonoświątkowcami jest trudne tym bardziej, że nie mają oni jednolitej doktryny. Zdarzają się takie odłamy, które nie uznają Trójcy. Najlepszym porównaniem obu wyznań są dokumenty z dialogu katolicko-zielonoświątkowego (toczonego od 1974 roku; do tej pory zakończono cztery pięcioletnie etapy, obecnie trwa piąty). Niestety, nie są one dostępne w języku polskim.
Z zasadami wiary Kościoła katolickiego zapoznać się można w każdym katechizmie. W tej chwili najbardziej godnym polecenia jest Katechizm Kościoła Katolickiego Można też zajrzeć do każdej książeczki do nabożeństwa, gdzie zazwyczaj wypisane są podstawowe prawdy wiary. Z nauczaniem zielonoświątkowców możesz zapoznać się na naszych stronach klikając TUTAJ , gdzie zaznaczono też ważniejsze różnice między wyznaniami (także w zakresie nabożeństw) lub wchodząc na stronę zielonoświatkowców:
http://www.kz.pl/

J.