Bożena 21.03.2003 17:35

Z odpowiedzi na pytanie z 16.03. dotyczacego róznicy miedzy kapłanem z prezbiterem wynika, że biskup nie jest prezbiterem. Prezbiter ma pełne swięcenia. Czy biskup nie jest funcją w hierarchii kościelnej, podobnie jak proboszcz, kardynał, arcybiskup itd., a wszyscy będąc kapłanami są i prezbiterami? pozdrawiam

Odpowiedź:

W odpowiedzi na pytanie z 16 III chodziło, że zarówno biskup jaki prezbiter są kapłanami. Najczęściej używamy określenia kapłan, ksiądz w odniesieniu do prezbitera. Kościół jednak zna dwa stopnie święceń kapłańskich: episkopat i prezbiterat. Nie jest to tylko różnica wynikająca z pełnionej w Kościele funkcji. Tak ujmuje to Katechizm Kościoła Katolickiego 1554:
"Urząd kościelny, przez Boga ustanowiony, sprawowany jest w różnych stopniach święceń przez tych, którzy od starożytności już noszą nazwę biskupów , prezbiterów i diakonów". Nauka katolicka, wyrażona w liturgii, Urząd Nauczycielski i stała praktyka Kościoła uznają, że istnieją dwa stopnie uczestniczenia w kapłaństwie Chrystusa: episkopat i prezbiterat. Diakonat jest przeznaczony do pomocy im i służenia. Dlatego pojęcie sacerdos - kapłan - oznacza obecnie biskupów i prezbiterów, a nie diakonów. Nauka katolicka przyjmuje jednak, że zarówno dwa stopnie uczestniczenia w kapłaństwie (episkopat i prezbiterat), jak i stopień służby (diakonat), są udzielane za pośrednictwem aktu sakramentalnego nazywanego "święceniami", to znaczy przez sakrament święceń:
Niech wszyscy szanują diakonów jak [samego] Jezusa Chrystusa, a także biskupa, który jest obrazem Ojca, i prezbiterów jako Radę Boga i zgromadzenie Apostołów; bez nich nie można mówić o Kościele.

Pełnię sakramentu święceń ma biskup (KKK1557). Prezbiterzy są współpracownikami biskupów (KKK 1562). Najlepiej jednak zapoznać się z całością nauczania Katechizmu na ten temat. Znajdziesz go pod adresem http://www.katechizm.diecezja.elk.pl/ . A o interesujących Cię sprawach traktują punkty 1554-1571.

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg