Gość 29.05.2023 16:34
Niech Będzie pochwalony Jezus Chrystus.
1.Na kogo w wyborach może zagłosować katolik ?
Wiadomo że partie lewicowe są bardzo często ,a może i zawsze zwolennikami aborcji ,która według Kościoła Katolickiego jest grzechem śmiertelnym i ogromnym złem .Partie lewicowe są też za legalizacja małżeństw homoseksualnych,to również sprzeczne z nauką Kościoła .Można by tak jeszcze wymieniać przykłady .Nie mam zamiaru kiedykolwiek zagłosować na lewicę.Więc co mi jako Katolikowi zostaje ? Czy katolik może głosować tylko na prawicowe partie,które są przywiązane do wartości które promuje Kościół Katolicki ? Czy może zagłosować na partię centrową?
Wiem że jako chrześcijanin mam być za życiem i jestem .Uważam że aborcja to ogromne zło ,i powinna być zakazana ,ale jeśli by patrzeć pod kątem tylko aborcji to wyszłoby na to że w najbliższych wyborach parlamentarnych nie mam praktycznie żadnego wyboru i mogę zagłosować tylko na jedną partię prawicową która jest przeciwna aborcji ,a nawet chce chyba za nią karać,ewentualnie mój wybór rozszerzyłby się do dwóch partii.Czy mogę zagłosować na partię która chce w kwestii aborcji przeprowadzenia referendum?.
Prosiłbym aby Pan jako teolog nakreślił mi z właśnie teologicznego punktu widzenia na kogo może zagłosować katolik a na kogo nie.Proszę o konkretną odpowiedź bo naprawdę w tej sprawie jestem pogubiony.
2.Wiem że to dziwne pytanie ,ale czy Jezus mówił coś o polityce ? Czy mówił jak powinna wyglądać władza w państwie ? Czy mówił o podatkach i generalnie o kwestiach zachaczających o politykę ?
3.Czy Kościół Katolicki wyraził swoje zdanie na temat ustroju jaki powinien panować w państwie , wysokości podatków ,i podobnych tematów ?
4.Czy uważa Pan że rozdział Kościoła od państwa jest czymś dobrym i on powinien obowiązywać ?
5.Czy jako Katolik powinienem popierać ogromne zakupy jakie robi Polska armia ? Czy militaryzacja Polski jest czymś dobrym gdy mamy Rosję za sąsiada ?
Bardzo dziękuję i Pozdrawiam .
1. Proszę głosować na tę partię, wybór której, wedle oceny Pana sumienia, będzie najmniejszym złem.
2 -3. Poza drobiazgami - sprawa podatków i parę innych - Jezus tego tematu nie poruszał. Istnieją jednak ogólne zasady moralne. Z których wynika także to wszystko, co związane jest z życiem społecznym i władzą. Zagadnienia te zgłębia katolicka nauka społeczna. Zarys znajdziesz np. TUTAJ. Najważniejsze chyba są w niej trzy zasady: uczestnictwa, pomocniczości i solidarności. Ale wszystko to znajdziesz pod podanym linkiem.
4. Rozdział Kościoła od państwa w praktyce oznacza dyskryminację wierzących. Tym kierują się ci, którzy czegoś takiego się domagają. Czemu państwo ma stawać po stronie niewierzących? Wszystkim wolno mówić o swoich poglądach, z wyjątkiem chrześcijan, katolików? Wszyscy mogą dostawać od państwa dotacje np, na prowadzone szkoły, tylko nie katolicy? Tymczasem w Polsce poukładano to bardzo mądrze. Że państwo jest w tych sprawach bezstronne i dla dobra wspólnego z każdym Kościołem czy związkiem wyznaniowym może współpracować?
Dziwię się, ze mówiący o rzekomym sojuszu tronu z ołtarzem odwołują się właśnie do pojęcia rozdziału. Nie może państwo być, jak to zapisano w konstytucji, bezstronne? (zobacz TUTAJ) Właśnie odwoływanie się do pojęcia rozdziału pokazuje prawdziwe intencje...
5. Nie musisz takich zakupów popierać. Rozsądek jednak nakazuje, że gdy ktoś chce zrobić ci krzywdę, ty próbujesz się przed tym bronić. To właśnie robi Polska. Robi mądrze. Bo, jak pokazuje to, co dzieje się na Ukrainie, w razie czego nie będzie to dla Polaków tylko zmiana władzy, ale też ludobójstwo.
J.