Gość 24.09.2022 17:17

Dzień dobry,
Chciałabym poruszyć temat przyjmowania komunii św. w przypadku diety bezglutenowej. Choruję na celiakię, choroba została u mnie zdiagnozowana dwa lata temu i od tego czasu muszę być na ścisłej diecie bezglutenowej. Jest to jedyne „lekarstwo” w tej chorobie, po prostu nie przyjmować glutenu. Nawet najmniejsze ilości glutenu zawartego w spożywanym pokarmie mogą wywołać zapalenie jelita cienkiego, co prowadzi do niszczenia kosmków jelitowych i stopniowego wyniszczania organizmu przez brak wchłaniania substancji odżywczych. Tak się złożyło, że po rozpoznaniu u mnie celiakii nie przystępowałam do komunii św. z powodu mieszkania wspólnie z narzeczonym. Teraz, gdy jesteśmy już po ślubie zastanawiam się w jakiej formie mogę przyjmować komunię św. Wiem, że istnieją niskoglutenowe komunikanty zawierające mniej niż 20 ppm glutenu, co jest dopuszczalną ilością dla celiaków, natomiast przyjmowanie ich wiąże się najczęściej z koniecznością wcześniejszego zgłoszenia Księdzu lub koniecznością przyniesienia komunikantów we własnym zakresie i dostarczenia ich przed Mszą Św. do zakrystii, a później podejściem do komunii św. w pierwszej kolejności. Na ślubie razem z mężem przyjęliśmy komunię św. właśnie w formie niskoglutenowych komunikantów, które były dla nas przygotowane na osobnej patenie, wszystko było szczegółowo omówione z Księdzem. Natomiast przyjmowanie „na co dzień” komunii św. w formie niskoglutenowych komunikantów wywołuje u mnie stres. Po pierwsze podejście do ołtarza zawsze jako pierwszej, po drugie stres związany z ewentualną pomyłką Księdza i podaniem komunii św. pod postacią zwykłego komunikantu, a także stres związany z możliwością przypadkowego zanieczyszczenia glutenem komunikantu bezglutenowego przez Księdza. Dodatkowo często uczestniczę we Mszy Św. niedzielnej w różnych kościołach, nie tylko w swojej parafii, w zależności od tego gdzie spędzam niedzielę. Zastanawiam się więc, czy dozwolone jest podczas uczestniczenia we Mszy Św. w kościele przyjęcie komunii świętej duchowej. Niestety w internecie nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie. Wiem, że komunię świętą duchową można przyjąć gdy nie ma się możliwości fizycznego uczestnictwa we Mszy Świętej, np. jak to miało miejsce w czasie pandemii Covid-19. Ale czy można też praktykować taki sposób przyjęcia komunii św. będąc w kościele? Czy oprócz komunikantów niskoglutenowych lub ewentualnie przyjęcia komunii św. w formie wina istnieją inne możliwości dla osób chorujących na celiakę oraz innych osób będących na diecie bezglutenowej?
Pozdrawiam.

Odpowiedź:

Jak to zrobić w wypadku bywania w różnych parafiach nie wiem. We własnej nie powinno być problemu. W mojej bezglutenowe Hostie przechowuje się w tabernakulum w osobnym naczyniu. Mają nieco inny odcień bieli, więc raczej przypadkiem nie znajdzie się wśród nich "glutenowa". Dziewczyna, która w ten sposób do Komunii przystępuje faktycznie zjawia się przy stopniu komunijnym pierwsza,  zaraz po wspólnej modlitwie "Panie nie jestem godzien", gdy jeszcze nikt nie rusza się z ławki. I staje nieco z boku. Ksiądz ją widzi i wtedy zabiera z tabernakulum potrzebne Hostie i udziela jej komunii. Potem dopiero wraca po inne. To może być, zwłaszcza z początku, stresujące, ale  zapewne można się przyzwyczaić. Najważniejsze, by wszystko było umówione i może nawet przećwiczone w sensie, ze ksiądz nie tylko powie, ale i pokaże gdzie stanąć...

Co do Komunii duchowej... Nie ma obowiązku przystępowania na Mszy do Komunii. Może Pani nie przystąpić i przyjąć ją w sposób duchowy. Ja bym jednak radził, przynajmniej we własnej parafii, żeby ustaliła Pani co i jak z proboszczem. Osób z Pani problemem może być więcej (u nas też kiedyś było) i być może w ten sposób wskaże tez Pani rozwiązanie innym..

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg